Apie Lietuvos liuteronų ir reformatų jaunimo bendradarbiavimą

Gruodžio 7 d. Lietuvos Reformacijos istorijos ir kultūros draugija Vilniaus mokytojų namuose surengė paskaitą „Reformatų ir liuteronų jaunimo santykiai nepriklausomos Lietuvos laikotarpiais. Istorija ir dabartis“.

Paskaitą istorikas Kornelijus Šišla pradėjo nuo istorinio abiejų evangeliškų bažnyčių bendradarbiavimo konteksto – buvo prisiminta 1570 m. Lenkijos ir Lietuvos valstybėje liuteronų, reformatų ir čekų brolių pasirašyta unikali Sandomiro sutartis.

Konkretų jaunimo organizacijų bendradarbiavimą tarpukario Lietuvoje plėtojo Biržuose 1931 m. įkurta ev. reformatų jaunimo draugija „Radvila“ ir Klaipėdos krašte veikusi ev. liuteronų „Jaunųjų Sandora“. Abiejų organizacijų atstovai ne kartą lankė vieni kitus, dalyvavo šventėse. Nederėtų pamiršti, kad tais, palyginti dar gana netolimais laikais, keliauti buvo gerokai sudėtingiau nei šiandien. Pranešėjas pateikė ne vieną tų dienų kasdienį gyvenimą iliustruojantį pavyzdį. Deja, antrojo pasaulinio karo įvykiai užsimezgusius ryšius suardė, o sovietinė Lietuvos okupacija nutraukė bet kokią bažnytinių organizacijų veiklą. Vis dėlto, Lietuvai 1990 m. atkūrus nepriklausomybę, abiejų evangeliškų bažnyčių jaunimo bendradarbiavimas radosi ne tuščioje vietoje. Pranešėjas pabrėžė daugiau nei dešimtmetį Biržų ev. reformatų parapijoje tarnavusio klaipėdiečio liuteronų kunigo Reincholdo Moro, vieno pagrindinių tuometinės Būtingės stovyklos (rengiamos nuo 1981 m.) organizatorių, indėlį praktiniam abiejų konfesijų jaunimo bendravimui. Vilniaus jaunimo tarpusavio ryšius paskatino ir tai, kad abi parapijos atsikūrė tuo pat metu – 1988 m. pabaigoje, jas artino panašūs rūpesčiai bei iššūkiai, natūraliai radosi bendros veiklos. 

Atgavus nepriklausomybę, pirmasis susitelkė liuteronų jaunimas – 1992 m. įkurtas LELB Jaunimo centras. Tiek šios „skėtinės“ Lietuvos liuteronų jaunimo organizacijos, tiek Vilniaus akademinio ev. liuteronų jaunimo draugijos sukaupta patirtis, kontaktai su užsienio krikščioniško jaunimo organizacijomis netrukus pravertė ir telkiantis reformatų jaunimui. Abiejų konfesijų jaunimo organizacijų bendradarbiavimo intensyvumas skirtingais laikotarpiais kiek svyruoja, tačiau natūralus kasdienis jaunimo bendravimas vyksta nuolat, jo vaisiai pasireiškia ir tuo, kad kažkada į savo bažnyčios gyvenimą nuo jaunimo veiklos įsitraukę žmonės šiandien drauge veikia ir kitose skirtingų konfesijų narius vienijančiose organizacijose.

Po paskaitos vakarą užbaigė draugijos „Radvila“ jaunimas, atlikęs keletą Vilgailės Striužaitės kūrybos dainų.

 „Lietuvos evangelikų kelias“, 2010 Nr.3  

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.