Šilutė džiaugėsi sukaktimis

Hugo Šojaus gimtadienio minėjimas

 Šilutės dvaro buvusiose kapinėse balandžio 1 d. nedideliame būrelyje buvo paminėtas gimtadienis žmogaus, kuris paliko ryškiausius atspaudus Šilutės miesto istorijoje ir kraštovaizdyje. Tai –Šilokarčiamos kilmingo dvaro savininkas ir krašto ekonomikos generalinis patarėjas Hugo Šojus (Hugo Scheu).

 Dainius4Dvarininkas Hugo Šojus buvo Klaipėdos pirklio ir laivininko sūnus, įsigijęs nuostolingai dirbusį kilmingą Šilokarčiamos dvarą su 1460 ha žemės. Šis ūkiškas ir principingas žmogus turėjo viziją, kokį Šilutės kraštą jis trokšta palikti po savęs. Sau jis pasiliko tik apie 750 ha dvaro žemės, o likusią – arba dovanojo, arba nebrangiai išnuomojo, arba pardavė. Dvarininkas H. Šojus dovanojo žemės turgaus aikštės rekonstrukcijai, naujai evangelikų bažnyčios statybai, paštui, gaisrinei, mokyklai. Todėl Hugo Šojus prisimenamas kaip Šilutės mecenatas ir geradaris. 2015 metais, minint 170-ąsias H. Šojaus gimimo metines, dvaro pastate įsikūrusiam muziejui, Šilutės r. savivaldybės sprendimu, buvo suteiktas Hugo Šojaus vardas.

 Senosios dvaro kapinės, kuriose palaidotas šis kraštui nusipelnęs dvarininkas, sovietmečiu buvo nuniokotos pavarų gamyklai plečiant savo veiklą (kapinių teritorijoje buvo įrengti sandėliai). Tik Lietuvai atgavus nepriklausomybę, dvaro kapinėse buvo pastatytas vienas paminklas – dvarininkui Hugo Šojui atminti, o vėliau – ir informacinė lenta. Kad nebūtų užmirštas H. Šojus, Šilutės muziejaus darbuotojai kartu su Pirmosios gimnazijos mokiniais kiekvienais metais balandžio 1 d. organizuoja trumpą krašto šviesuolio ir jo darbų prisiminimą dvaro kapinėse.

 Žmonėms renkantis prie kapo, muziejaus direktorė Roza Šikšnienė priminė susirinkusiesiems H. Šojaus nuopelnus miestui. H. Šojus gimė 1845 m. balandžio 1 d. Klaipėdoje. 1875 m. vedė tėvo draugo pirklio dukterį Mary Jane Schulz. Susilaukė trijų vaikų. Jauniausias sūnus Arnold Hugo žuvo per Pirmąjį pasaulinį karą. Duktė Ellen Mary Jane ištekėjo už lenkų kilmės vokiečių inžinieriaus. Vyriausiasis sūnus Erichas Šojus vedė šveicarę ir susilaukė trijų sūnų. Muziejaus direktorė R. Šikšnienė susirinkusiuosius pakvietė apsilankyti Hugo Šojaus muziejuje atidaromoje H. Šojaus giminės fotografijų parodoje.

 Seimo narys A. Skardžius apie Hugo Šojų kalbėjo: „Jaunimas dažnai klausia: ką mums davė valstybė, bendruomenė? Bet prisiminus garbingo mecenato H. Šojaus gyvenimą, reikėtų klausti, ką mes davėme bendruomenei ir valstybei? Tad šiandien norėčiau padėti gėles ant garbingiausio šio krašto žmogaus kapo“. Jam pritarė ir Šilutės r. savivaldybės vicemeras A. Balčytis, teigdamas, kad „Šojus to nusipelnė“. Pirmosios gimnazijos direktorė Laima Spirgienė dėkojo mokyklos mokiniams ir mokytojams, nuolatos prižiūrintiems šią kapavietę bei įsijungiantiems į H. Šojaus gimtadienio minėjimo renginius. Šilutės ev. liuteronų parapijos kunigas Remigijus Šemeklis, prisimindamas H. Šojų, linkėjo dirbti visų naudai, siekiant gerų tikslų: „Vieną dieną ateina tas laikas, kai žmogaus trūkumų niekas nebeprisimena, bet kalba apie tai, ką jis yra padaręs, ką nuveikęs, nes atmintyje ilgiau išlieka tik geri darbai, gražios iniciatyvos“.

 Renginio metu giedojo Šilutės r. vokiečių bendrijos „Heide“ choras (vad. V. Matulis) bei Pirmosios gimnazijos mokinių ansamblis (vad. G. Pocienė).

Šilutės vokiečių bendrijos „Heide“ 25 metų veiklos minėjimo šventė

 Vokiečių bendrijos „Heide“ 25-erių metų veiklos minėjimo renginiai prasidėjo šeštadienio, balandžio 2 d., popietę medelio sodinimu bendrijos namo kieme, kur jau auga keli prieš 20 metų pasodinti ąžuolai, ir bibliotekos atidarymu.

 Sekmadienio rytą labiausiai nusipelnę bendrijos nariai buvo pakviesti šventiniams pusryčiams ir pabendravimui prie kavos puodelio. Kunigui R. Šemekliui palaiminus vaišes, buvo aptarti Vokiečių bendrijos metų renginiai ir bendradarbiavimo planai. Vėliau Šilutės evangelikų liuteronų bažnyčioje vykusiose pamaldose, kuriose giedojo vokiečių bendrijos „Heide“ choras, buvo maldoje prašoma bendrijos nariams stiprybės, jėgų ir palaimos. Po pamaldų buvo padėtos gėlės prie H. Šojaus kapo, norintys galėjo apsilankyti Šilutės muziejuje atidarytoje parodoje. Jubiliejaus minėjimas tęsėsi H. Šojaus konferencijų salėje.

 Po Lietuvos ir Vokietijos valstybinių himnų kun. R. Šemeklis pakvietė visus maldoje ir tyloje pagerbti bei prisiminti tuos narius, kurių jau nebėra tarp gyvųjų. Kunigas susirinkusiesiems palinkėjo džiaugsmingo palaiminto laiko ir gražaus pabuvimo kartu. Šilutės vokiečių bendrijos pirmininkė Gerlinda Stungurienė džiaugėsi gausiai susirinkusiais nariais ir svečiais. Bendrijos narius sveikino Vokietijos ambasados Lietuvoje Kultūros ir spaudos skyriaus vadovė Salomėja Pranckienė, Vokietijos garbės konsulas Klaipėdoje dr. Arūnas Baublys, Šilutės r. savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis, LR Seimo pirmininko pavaduotojas Kęstas Komskis, iš kitų miestų bei mietelių atvykę vokiečių bendrijų ir organizacijų atstovai, Kintų, Saugų ir Karklės parapijų kunigas Mindaugas Žilinskis.

 Renginio metu pasirodė įvairūs vokaliniai ansambliai, šokių kolektyvai, Šilutės meno mokyklos pučiamųjų orkestras „Pamarys“ su choreografine grupe „Pamarietė“ (vad. Gražvydas ir Judrė Railos). Po koncerto visi buvo pakviesti lauke pasivaišinti vokiška žirnių sriuba, kurią lauko virtuvėje išvirė asociacija „Vokietuva“. Šilutės vokiečių bendrijos pirmininkė G. Stungurienė dėkojo visiems bendrijos nariams ir kolektyvams, padėjusiems surengti šią jubiliejinę šventę.

Koncertas „Visada sugrįžtantys“

 Sekmadienio vakarą VšĮ „Pamario festivaliai“  šilutiškiams dovanojo koncertą, kuris vyko Šilutės ev. liuteronų bažnyčioje. Koncertas skirtas paminėti Šilutės ev. liuteronų bažnyčios pastatymo 90 metų jubiliejų bei prisiminti visada sugrįžtančius Mažosios Lietuvos šviesuolius dvarininką ir lietuviškos tautosakos rinkėją Hugo Šojų, filosofą Vilhelmą Storostą-Vydūną, rašytoją Hermaną Zudermaną. Renginio metu skambėjo Vydūno pamėgtos chorinės dainos, kompozitorių J.S. Bacho ir G.F. Hendelio, įamžintų ir bažnyčios freskoje, kūriniai. Vargonais grojo Dalia Jatautaitė. Dainavo Kauno miesto mišrus choras „Saluto“ (vad. R. Štreimikytė). Aktorius Dainius Svobonas skaitė ištraukas iš H. Zudermano kūrinių bei pristatė Šilutės bažnyčios istorijos santrauką. Koncertas pratęsė jubiliejinį „Heide“ bendrijos renginį ir dar kartą paliudijo, kaip glaudžiai Klaipėdos krašte buvo susijusios bei viena kitą papildė lietuviška ir vokiška kultūros.

 „Lietuvos evangelikų kelias“, 2016 Nr.4-5

1 2 4 DSCF7563 DSCF7584 DSCF7600 DSCF7777 DSCF7793 DSCF7810 Prioritet DSC02967 sekmad prie Sojaus paminklo Saluto ir D Silute 2016 04 03

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.