VAIVOS JUOSTA – VAIVORYKŠTĖ – ŽIEMĄ

 vaiva

D. Vaitkutės nuotrauka iš www.alkas.lt

Gruodžio 4 d. Rusų dramos teatro, buvusio Operos ir baleto teatro, scenoje vėl baletas – reformato, kompozitoriaus Vlado Jakubėno „Vaivos juosta“, kuri buvo parašyta ir premjera turėjo įvykti prieš 70-imt metų – 1941 metais. Idėja sukurti nacionalinį baletą V. Jakubėnui kilo dar 1933 metais, kilus spaudoje diskusijai, kad Lietuva neturi nacionalinio baleto. Libretą parašė rašytojas Vincas Krėvė-Mickevičius savo mitinės sakmės „Perkūnas, Vaiva ir Straublys“ motyvais. 1936–1937 m. parašyto baleto varianto pavadinimas buvo „Vaivorykštė“. Karo grėsmės akivaizdoje kompozitorius dirbo labai intensyviai, ypač po Varšuvos subombardavimo. Trumpa sovietų okupacija dar labiau paskatino kurti nacionalinį baletą, kurio pagrindinių herojų – Vaivos, Straublio – likimai simbolizuoja Lietuvos likimą. 1941 m. sovietinį košmarą pakeitė fašistinė okupacija. Baleto „Vaivos juosta“ statytojas dirigentas Leiba Hofmekeris pateko į žydų getą. Kompozitorius išsirūpino, kad dirigentas ten perrašinėtų „Vaivos juostos“ partitūrą. Tačiau gete kilus gaisrui žuvo ir dirigentas, ir partitūra. Gelbėdamasis nuo antrosios sovietų okupacijos žiaurumų komp. V. Jakubėnas paskutinėmis karo dienomis pasitraukė į Vakarus. 1943 m. iš atminties buvo atkūręs „Vaivos juostos“ fortepijoninį variantą – klavyrą, bet instrumentuotės nespėjo parašyti, tad pastatyti baletą liko neįgyvendinama svajonė. Kompozitorius Vladas Jakubėnas mirė 1976 m. Čikagoje.

 Atkūrus Lietuvoje nepriklausomybę, Jakubėno kūrybos gerbėjai – mylėtojai įkūrė Jakubėno draugiją, kurios pirmininkė nuo pirmų dienų – muzikologė Irena Skomskienė. Jos ir Draugijos rūpestis – sugrąžinti į Tėvynę V. Jakubėno kūrybinį palikimą, restauruoti ir išleisti „Vaivos juostos“ klavyrą. Apie baleto pastatymą pradėta kalbėti susipažinus su Baltijos baleto kolektyvu, choreografe Marija Simona Šimulynaite, kuri apsiėmė sukurti choreografiją ir režisuoti spektaklį. Išlikusio fortepijoninio klavyro pagrindu jaunas kompozitorius Marius Baranauskas parašė baleto instrumentuotę. Šią vasarą Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras, vadovaujamas dirigento Modesto Pitrėno, įgrojo muziką.

Baletas pastatytas išimtinai privačiomis lėšomis: kompozitoriaus dukterėčios kunigės-diakonės Erikos Dilytės-Brooks ir Dalios Bobelienės, Devenių kultūros fondo prezidentės, bei kitų JAV gyvenančių lietuvių lėšomis.

Pastatymas skiriamas kompozitoriaus Vlado Jakubėno 110 gimimo metinėms.

Vienintelį, premjerinį, spektaklį stebėję žiūrovai buvo sužavėti pastatymu, negailėjo liaupsių režisierei, choreografei M. S. Šimulynaitei, idėjos autorei V. Jakubėno draugijos pirmininkei I. Skomskienei, pagrindinių vaidmenų atlikėjams Grytei Dirmaitei, Andriui Butkui, Žilvinui Beniuševičiui, Nagliui Bierancui ir kitiems Baltijos baleto teatro šokėjams.

Spektaklio fantastinius dangaus, jūros vaizdus kūrė šiuolaikiniai šviesos efektai – video projekcijų autorius Mantas Bardauskas, šviesos dailininkas Tadas Valeika.

Iki šiol mus su V. Jakubėno baletu „Vaivos juosta“ buvo supažindinusi pianistė Virginija Balčiauskaitė-Daugirdienė, kuri, būdama kompozitoriaus muzikos mylėtoja, įvairiomis progomis – biržiečių klubo „Krivulė“, Reformacijos istorijos ir kultūros draugijos renginiuose – skambindavo ištraukas iš klavyro. Dabar šį nuostabų ir mums brangų kūrinį – V. Jakubėno baletą „Vaivos juosta“ išgirdome ir pamatėme visą. Dėkojame mecenatėms Erikai Dilytei-Brooks ir Daliai Devenytei-Bobelienei, deja, negalėjusioms atskristi iš JAV į vienintelį premjerinį spektaklį. Tikimės, kad Kultūros ministerija ar kitos institucijos suras savo biudžetuose lėšų, kad spektaklis būtų pakartotas.

„V.r.ž.“ inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.