Viešnagė Karaliaučiaus srityje

http://www.mab.lt/lt/naujienos/1334

Spalio 28–29 d. Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos direktorius dr. Sigitas Narbutas kartu su didele grupe Lietuvos politikos, kultūros, mokslo, meno ir visuomenės veikėjų apsilankė Karaliaučiaus srityje, kur dalyvavo jubiliejiniuose Kristijono Donelaičio renginiuose. Lietuvos delegaciją sudarė Seimo pirmininko pirmasis pavaduotojas Vydas Gedvilas, Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto pirmininkė Audronė Pitrėnienė, Kultūros viceministrė Agneta Lobačevskytė, URM ambasadorius ypatingiems pavedimams Artūras Žurauskas, Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos pirmininkas prof. Romas Pakalnis, Lietuvos K. Donelaičio draugijos pirmininkas dr. Napaleonas Kitkauskas ir tos draugijos narė dr. Laimutė Kitkauskienė, Lietuvos dailininkų sąjungos pirmininkė Edita Utarienė, Marijampolės K. Donelaičio draugijos pirmininkė Vida Mickuvienė, rašytojai Stasys Kašauskas, Eugenijus Ališanka, Sergejus Isajevas (Clandestinus), Marius Burokas, kiti politikos, kultūros, mokslo ir meno darbuotojai iš Vilniaus, Kauno, Klaipėdos ir Marijampolės.

Renginių pradžią pažymėjo K. Donelaičio vardo suteikimas Nesterovo (buv. Stalupėnai) bibliotekai. Apžiūrėję renovuotą biblioteką ir padovanoję jai naujausių leidinių Lietuvos istorijos, kultūros ir literatūros temomis, lietuviai apsilankė Lazdynėliuose ir padėjo gėlių prie paminklinio akmens. Toliau per Černiachovską (buv. Įsrutį) keliauta į Karaliaučių. Čia puikioje filharmonijos salėje įvyko šventinis koncertas, skirtas jubiliejiniams K. Donelaičio metams. Prieš koncertą buvo gražiai pagerbti žmonės, ypač nusipelnę saugant ir puoselėjant didžiojo lietuvių poeto atminimą. Tarp apdovanotųjų – Karaliaučiaus srities meno ir istorijos muziejaus direktorius Sergejus Jakimovas, to muziejaus padalinio Tolminkiemyje – K. Donelaičio memorialinio muziejaus – direktorė Liudmila Silova, Tolminkiemio memorialo atstatytojas N. Kitkauskas, K. Donelaičio kūrybos vertėjas į rusų kalbą S. Isajevas (Clandestinus) ir nemažai kitų garbių asmenų.

Kitą dieną lietuvių delegacija apsilankė Guseve (buv. Gumbinė), kur padėjo gėlių prie paminklo „Metų“ autoriui, pastatyto prieš 10 metų. Pagrindinė tos dienos šventė įvyko Tolminkiemio memoriale. Čia buvo pagerbti visi gausūs K. Donelaičio atminimui nusipelnę žmonės – tiek rusai, tiek lietuviai. Jiems buvo įteikta naujausia K. Donelaičio „Metų“ laida rusų ir lietuvių kalbomis. Šventinę nuotaiką sustiprino gyva muzika, aktoriaus gražiai perskaitytos ištraukos iš „Metų“, lietuvių poetų eilėraščiai apie K. Donelaitį, išversti į rusų kalbą, taip pat prasmingos šeimininkų bei svečių kalbos ir turiningi N. Kitkausko prisiminimai apie memorialo kūrimą.

2014-ieji Rusijoje paskelbti kultūros metais. Apie tai nesyk kalbėta gausių renginių metu. Šventišką kultūros metų nuotaiką aptemdė nedidelis debesėlis. Karaliaučiaus universitete ketinta iškilmingai atidengti memorialinę lentą, skirtą 300-osioms lietuvių poeto gimimo metinėms. Renginio išvakarėse dėl nežinomų priežasčių iškilmė buvo atšaukta. Lieka tikėtis ir linkėti, kad tai bus padaryta kad ir vėliau, bet dar šiais metais.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.