Renginys Dubingiuose

Viktorija Liauškaitė

Nuo 2009 m. rugsėjo 5 d. iškilmingai perlaidojus kunigaikščius Radvilas ir jų šeimos narius, Lietuvos reformatai pirmąjį rugsėjo šeštadienį renkasi buvusios Reformatų Bažnyčios vietoje ant Dubingių piliakalnio.

Taigi ir šiemet, rugsėjo 7-ąją, jau penkioliktą kartą, čia  vėl įvyko kapinių šventės pamaldos, kurių metų paminėti ir prisiminti didikai Radvilos – Reformatų Bažnyčios globėjai, puoselėtojai ir Dievo žmonės, taip pat paminėti ir kiti reformatai, anksčiau ar vėliau iškeliavę Amžinybėn. Džiugu, kad pamaldose dalyvavo gausus būrys tikinčiųjų iš įvairių parapijų – Biržų, Kauno bei Vilniaus.

Pamaldos vyko po atviru dangumi čia kadaise stovėjusios ev. reformatų bažnyčios vietoje. Čia viena po kitos stovėjo trys bažnyčios. Jonušo Radvilos rūpesčiu XVII a. buvo sumūryta nauja renesansinė evangelikų reformatų bažnyčia, kurios rūsyje buvo įrengta kripta Radvilų giminei laidoti. XVIII a. per Šiaurės karą Radvilų palaikai buvo saugiai paslėpti. Jų niekas negalėjo rasti ištisus 300 metų. Tik 2004 m. archeologai surado Radvilų palaikus. Nustačius jų tapatybę 2009 m. bažnyčios vietoje buvo įrengta kripta, ir joje sarkofage perlaidoti Radvilų giminės palaikai (5 vyrai ir 3 moterys).

Pamaldas laikė kun. Holger Lahayne ir katech. Dainius Jaudegis. kun. Holger Lahayne pamokslas buvo labai tinkamas su šia vieta – Dubingiais ir su kunigaikščiais Radvilomis, kurie ir yra čia palaidoti:  ,,Šioje vietoje, Dubingiuose, kadaise stovėjo reformatų bažnyčios pastatas. Kai Reformacija Lietuvoje prasidėjo, evangelikai dar neturėjo savo bažnyčios pastatų, o susirinkdavo, pavyzdžiui, kilmingųjų dvaruose. Vilniuje evangelikai pradžioje telkėsi Lukiškių dvare, kurio savininkas buvo kunigaikštis Mikalojus Radvila Juodasis.

XVI amžiaus viduryje Radvila Juodasis gavo aukščiausias valstybės pareigas Lietuvoje. Šiandien minime Radvilų giminę, kadangi Juodasis buvo šios šalies Reformacijos judėjimo pradininkas ir globėjas.

Todėl būtent jam, kaip labai įtakingam LDK veikėjui, 1556 m. vasario mėnesį popiežiaus nuncijus Luigi Lippomanas parašė laišką – mandagaus tono, bet griežto turinio. Mat Romos bažnyčios nuncijus buvo gavęs žinių iš Vilniaus, kad Radvila esąs „eretikų vadas“, globojantis „melagius pamokslininkus“, eucharistijos auką niekinąs, atmetąs skaistyklą ir tikįs – koks siaubas! –, kad „kunigai turi būti vedę, o pamaldos skelbtinos gimtąja kalba“.

Lippomano lotyniškasis laiškas išprovokavo gerokai ilgesnį Radvilos atsakymą. Būtent šis atsakomasis laiškas laikomas ir pirmuoju LDK Reformacijos manifestu. Pirmą kartą Lietuvoje aukšto rango politikas tapo Reformacijos šalininku ir atvirai paskelbė apie savo atsiskyrimą nuo Romos bažnyčios. Tais pačiais, 1556, metais Karaliaučiuje abu laiškai buvo išleisti drauge – kad visi matytų, kaip puikiai Radvila atmeta nuncijaus priekaištus ir apgina Reformacijos mokymą. 2015 m. buvo išleistas Dviejų laiškų faksimilinis leidimas kartu su vertimu į lietuvių kalbą“ , – sakė kun. Holger Lahayne.

Ką Mikalojus Radvila Juodasis savo laiške rašė apie Bažnyčią? Kur ji tuo laiku buvo, jei evangelikai dar neturėjo nei pastatų, nei tvirtos organizacijos? Tai išgirdome jaunuolių perskaitytų citatų iš Radvilos atsakomojo laiško Lippomanui.

Po pamaldų Asvejos regioninio parko lankytojų centre vyko Dubingių bendruomenės ir Lietuvos Reformacijos istorijos ir kultūros draugijos (LRIKD) susitikimas. Renginį moderavo LRIKD valdybos narė Aurelija Arlauskienė.  

Jo metu iš visos Lietuvos suvažiavę reformatai kartu su dubingiečiais išklausė Biržų reformatų parapijos klebono, kun. Rimo Mikalausko paskaitą ,,Kunigaikščių Radvilų evangeliškas tikėjimas, nešęs vaisius Lietuvai”. Kun. R. Mikalauskas įtaigiai ir įdomiai perskaitė paskaitą, po jos sulaukta komentarų bei klausimų iš auditorijos.

Vėliau viešosios įstaigos „Dubingių pilies fondas“ vienos iš steigėjų Virginija Dunauskienė ir Eglė Ulienė, įtaigiai papasakojo  apie Fondo įkūrimą bei kitus svarbius Dubingių, kaip 2024 m. Mažosios kultūros sostinės, darbus. Renginyje dalyvavusi LRIKD pirmininko pavaduotoja, valdybos narė, doc. dr. Ina Dagytė-Mituzienė paragino susirinkusius nepamiršti ir aukoti Vilnuje statomui paminklui skirtam Reformacijai ir lietuviškos raštijos pradininkams. Aukoti galite paspaudę šią nuorodą: Paminklas Reformacijai ir lietuviškos raštijos pradininkams | Lietuvos Reformacijos istorijos ir kultūros draugija

Tradicinėje agapėje bendrauta, pasidalinta džiaugsmais ir rūpesčiais. O jaunasis Vilniaus reformatų bažnyčios vargonininkas Liudvikas Lahayne nustebino nuostabia muzikine dovana.

Kęstučio Puloko nuotraukos

Kviečiame į Dubingius rugsėjo 7 dieną

Jau penkiolika metų Lietuvos reformatai laikosi žodžio, kai  2009 m. pažadėjo kasmet pirmąjį šeštadienį ant Dubingių piliakalnio, buvusioje Reformatų  Bažnyčios vietoje  paminėti ir prisiminti didikus Radvilas – Reformatų Bažnyčios globėjus, puoselėtojus ir Dievo žmones, tuo pačiu ir kitus reformatus, anksčiau ar vėliau iškeliavusius Amžinybėn.

Nuo 2009 m.rugsėjo 5 d. iškilmingai perlaidojus kunigaikščius Radvilas ir jų šeimos narius, Lietuvos reformatai pirmą rugsėjo šeštadienį renkasi buvusios Reformatų Bažnyčios vietoje ant Dubingių piliakalnio.

2024 m.rugsėjo 7 d.  čia  vėl įvyks kapinių šventės pamaldos, jos prasidės  11 val. Po pamaldų 13 val. Asvejos regioninio parko direkcijoje Lietuvos Reformacijos ir kultūros draugija kartu su Dubingių bendruomene bei iš visos Lietuvos suvažiavusiais reformatais išklausys vicesuperintendento, Biržų reformatų parapijos klebono, kun. Rimo Mikalausko paskaitą „Kunigaikščių Radvilų evangeliškas tikėjimas, nešęs vaisius Lietuvai”.

 Vėliau Dubingių Radvilų pilies atstatymo fondo įkūrimo iniciatorė Virginija Dunauskienė papasakos apie fondo įkūrimą ir kitus svarbius Dubingių, kaip 2024 m. Mažosios kultūros sostinės darbus.

Renginius moderuos LRIKD valdybos narė Aurelija Arlauskienė.  Tradicinėje agapėje pabendrausime, pasidalinsime  rūpesčiais tiek apie Lietuvos reformatų, tiek apie Dubingių bendruomenių gyvenimus. Jaunasis Vilniaus reformatų bažnyčios vargonininkas Liudvikas Lahayne pradžiugins nuostabiais smuiko garsais.

Ingrida Korsakaitė. Pro Memoria

INGRIDA KORSAKAITĖ /1938-10-31 – 2024-07-20/

Eidama 86-uosius metus, liepos 20 d.  mirė Vilniaus reformatų parapijos narė, žymi dailės istorikė, šiuolaikinės Lietuvos dailėtyros klasikė, humanitarinių mokslų daktarė, Lietuvos Reformacijos istorijos ir kultūros draugijos narė Ingrida Korsakaitė, žymios kunigų Cumftų giminės palikuonė.

Ingrida Korsakaitė gimė 1938 m. spalio 31 d. Biržuose, literatūros kritiko ir rašytojo Kosto Korsako ir memuaristės Halinos Nastopkaitės-Korsakienės šeimoje. 1956 m., baigusi Vilniaus S. Nėries gimnaziją, Ji pasirinko dailės istorijos ir teorijos studijas.

Lietuvoje tais laikais jokia aukštoji mokykla tokių specialistų nerengė, tad teko keliauti į tuometinį Leningradą ir studijuoti Iljos Repino tapybos, skulptūros ir architektūros institute. Po studijų, grįžusi į Vilnių, nuo 1961 m. Ingrida dirbo akademinį darbą., 1970 m. apgynė menotyros mokslų daktaro disertaciją, kurios pagrindu išleido iki šiol aktualumo nepraradusią monografiją Gyvybinga grafikos tradicija. Dirbo LTSR MA Istorijos instituto Menotyros sektoriaus moksline bendradarbe, 1982–85 m. vadovavo šio padalinio pagrindu įkurtam Dailės istorijos skyriui. Šiame skyriuje dirbo iki pat išėjimo 1999 metais į pensiją. Nepriklausomybės metais įsitraukė į visuomeninę veiklą. 1995 m. įstojo į Tarptautinę dailės kritikų asociaciją (AICA), buvo viena Lietuvos dailės istorikų draugijos steigimo iniciatorių ir pirmoji šios organizacijos pirmininkė, buvo aktyvi Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY), Lietuvos Reformacijos istorijos ir kultūros draugijos bei M. Mažvydo bibliofilų klubo narė.

Ingrida Korsakaitė apdovanota Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino V laipsnio ordinu (1997), Lietuvos Respublikos Kultūros ministerijos Martyno Mažvydo premija Už nuopelnus Lietuvos valstybės kalbai, raštijos istorijai ir knygos menui (2001), Lauryno Ivinskio 15-ojo respublikinio kalendorių konkurso premija (2004). 2018 metais Jai suteiktas Vilniaus dailės akademijos Garbės daktarės vardas.
Atsikūrus Vilniaus reformatų parapijai, atgavus  Reformatų bažnyčią, iš pradžių joje lankėsi Ingridos mama – Halina Nastopkaitė-Korsakienė, vėliau ir Ingrida. Įsijungė į Reformacijos draugijos veiklą, įsigilino į savo garbingos giminės iš motinos pusės praeitį, pasidalino su Vilniaus reformatų žinios leidėjais dėdės Liudomiro Nastopkos prisiminimais, Cumftų plačiai išsibarsčiusios giminės istorija, džiaugėsi išsiaiškinus žymaus akių gydytojo Jono Cumfto palaidojimo vietą Vilniuje.

Atsisveikinome su Ingridos Korsakaitės kūnu, virtusiu pelenais, liepos 22 dieną Olandų g. laidojimo namuose, o liepos 23 dieną Jos urna palaidota Antakalnio kapinėse, šeimos kape, kur rado prieglobstį Jos mylimos dukros Jurgos Ivanauskaitės, motinos Halinos ir tėvo Kosto Korsakų kūnai. Gedulingas pamaldas laikė ir laidotuvių liturgiją atliko Vilniaus parapijos kunigas Tomas Šernas.

InfoRef_LT

https://ref.lt/vilniaus-parapija/1458-ingrida-korsakaite-1938-10-31-2024-07-20

Draugystė su M. Mažvydo progimnazija

Vilniaus M. Mažvydo progimnazija, įsikūrusi istoriniais Mažosios Lietuvos pavadinimais paženklintame Pilaitės mikrorajone, birželio 10-11 d. šventė 25-metį. Pirmadienį surengtoje Atvirų durų dienoje progimnazijos bibliotekoje buvo pristatyti pilietinės iniciatyvos-akcijos „Martyno Mažvydo vardo ir darbų įprasminimas Reformatų skvere“ rezultatai ir Martyno Mažvydo kolonos maketas. Su moksleiviais susitiko Lietuvos Reformacijos istorijos ir kultūros draugijos pirmininkas Donatas Balčiauskas ir pavaduotoja, draugijos ryšių su M. Mažvydo progimnazija koordinatorė doc. dr. Ina Dagytė-Mituzienė. Apsilankė ir draugijos pirmininko pavaduotojas, Mažosios Lietuvos reikalų tarybos pirmininkas Kęstutis Pulokas.

Išsamiau skaitykite progimnazijos interneto svetainėje: https://mmazvydas.lt/lt/naujienos/renginiai/2024/06/martyno-mazvydo-vardo-ir-darbu-iprasminimas-reformatu-skvere-2024-06-12-09-57

Nuotraukos Kęstučio Puloko