Reformacijos 500 metų sukaktis minėta Jurbarke

Jurbarko krašto šventėje, vykusioje rugpjūčio 23–27 dienomis, ypatingas dėmesys skirtas Reformacijos 500 metų sukakčiai. Minint šį Lietuvos kultūriniam ir dvasiniam gyvenimui svarbų įvykį, rugpjūčio 25 d. Vinco Grybo memorialiniame muziejuje atidaryta fotografijų paroda „Reformacijai 500. Vitražais iliustruota Biblija“. Tai pirmoji to paties pavadinimo projekto, kurio sumanytoja, vadovė ir parodos kuratorė yra muziejininkė Gabija Viduolytė, dalis. Šioje parodoje pristatomi menininkės Rasos Grybaitės per pastaruosius du dešimtmečius Šakių, Vilkyškių ir Jurbarko evangelikų liuteronų bažnyčioms sukurti vitražai, nuotraukų autorius – fotografas Rimantas Akutaitis. Atidaryme dalyvavo Jurbarko rajono savivaldybės ir jai priklausančių įstaigų vadovai, administracijos darbuotojai, Jurbarko miestų partnerių delegacijos iš Berlyno Lichtenbergo (Vokietija), Krailsheimo (Vokietija), Ryno (Lenkija), žiniasklaidos atstovai ir kt. Parodą apžiūrėti galima iki lapkričio pabaigos.

 Po parodos atidarymo Jurbarko rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje vyko konferencija „Reformacija vakar ir šiandien“, kurioje pranešimus skaitė LELB vyskupas Mindaugas Sabutis, kun. doc. habil. dr. Darius Petkūnas, kun. Mindaugas Kairys ir Krailsheimo (Crailsheim) vyriausiasis meras Rudolf Michl. Beveik du dešimtmečius su Jurbarku aktyviai bendradarbiaujančio Badeno-Viurtembergo žemės miesto vadovas priminė, jog Krailsheimas buvo vienas pirmųjų miestų, priėmęs Martyno Liuterio idėjas. Vitenbergo bažnyčios lange išlietas Krailsheimo herbas, pažymint šio miesto svarbą Reformacijai.

 „Žmogui reikia kažko tvirto, tikro, į ką galėtų atsiremti. Tai yra tikėjimas. O Reformacijos svarbai įamžinti mes mieste pastatėme „Reformacijos kelią,“ – pasakojo svečias iš Vokietijos. Reformacijos jubiliejui artėjant mieste pastatytos dvylika stelų kviečia apmąstyti svarbiausius su Reformacija susijusius religijos ir visuomenės gyvenimo aspektus. „Stela tolerancijai stovi prie katalikų bažnyčios. Mūsų mieste darniai sugyvena visos konfesijos. O laisvė rinktis įteisinta ir Europos Sąjungos, ir Vokietijos įstatymuose,“ – kalbėjo R. Michlas. Konferencijos dalyviai ir kiti bibliotekos lankytojai galėjo apžiūrėti Reformacijos istorijai Vokietijoje bei Lietuvoje skirtą kilnojamą ekspoziciją.

 O vakare jurbarkiškiai ir miesto svečiai buvo kviečiami į Jurbarko Kristijono Donelaičio ev. liuteronų bažnyčią, kurioje koncertavo Čiurlionio kvartetas, valstybinis choras „Vilnius“, vadovaujamas Artūro Dambrausko, ir charizmatiškasis solistas Liudas Mikalauskas, visą bažnyčioje susirinkusią publiką ne tik pakėlęs ant kojų, bet ir įkalbėjęs drauge giedoti. Vakaro vedėjas aktorius Vytautas Rumšas (vyresnysis) Reformacijos istoriją bei jos pradininko M. Liuterio gyvenimą pristatė remdamasis R. H. Baintono knyga „Martyno Liuterio gyvenimas. Čia aš stoviu“ ir M. Liuterio „Užstalės pokalbiais“. Šis vakaras bažnyčioje – tai LEBMS rengiamo koncertinio turo „Reformacijai 500“ dalis.

 Reformacijos metai Jurbarke jau minėti ne vienu turiningu renginiu, pirmasis buvo gegužės 12 d. Jurbarko viešojoje bibliotekoje Lietuvių kalbos draugijos Jurbarko skyriaus surengtas susitikimas su Jurbarko rajono Garbės piliečiu, Lietuvos Reformacijos istorijos ir kultūros draugijos nariu, prof. habil. dr. Arnoldu Piročkinu ir jo paskaita „Reformacija atvėrė kelią lietuvių raštijai“. Reformacijos jubiliejaus renginiai dvasiškai pakylėja ir žiniomis praturtina ne tik vietos ev. liuteronų bendruomenę, bet ir visus jurbarkiškius.

                                                                                                                 „Šviesos“ ir LEK inf.

                                                                                   „Lietuvos evangelikų kelias“, 2017 Nr.9

Reformacijos jubiliejaus ekspozicijos stendas

 

Choro „Vilnius“ koncertas Jurbarko ev. liuteronų bažnyčioje

Krailsheimo vyriausiasis meras Rudolf Michl

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.