Balandžio pabaigoje neformali punskiečių grupė savo iniciatyva sutvarkė senas Punsko evangelikų liuteronų kapines. Per daug dešimtmečių jos buvo labai apleistos. Ilgainiui ši žmonių nelankoma amžino poilsio vieta apaugo tankiais krūmais ir aukšta žole. Daugelis krašto gyventojų apie šias kapines nedaug ką žino.
Kaip teigia viena kapų tvarkymo dalyvė, Aldona Staskevičienė, į Punską atvykę turistai dažnai apie šią vietą klausinėja, nori ją surasti ir aplankyti. Buvo nesmagu tokią apleistą vietą rodyti. Septynių moterų grupė ėmėsi iniciatyvos ir kapines gražiai sutvarkė. Iškirtus krūmus ir medelius, pasirodė, kad jos didesnės, nei atrodė. Paaiškėjo taip pat, kad yra ten ir daugiau išlikusių antkapių bei tvoros likučiai.
Apie Punsko evangelikų kapines žinome palyginti nedaug. Jos įsteigtos Punsko miestelio vakarinėje dalyje. Jų plotas 14 a. Nuo šių kapinių atsiveria graži Punsko panorama – miestelis matosi kaip ant delno.
Evangelikai Punske kūrėsi XVIII–XIX a. sandūroje. Kaip teigia Suvalkuose gyvenantis Juozas Vaznelis, pagal tautybę evangelikai buvo: 80 % vokiečių, 10,1 % lenkų, 9,9 % lietuvių.
Prieš Antrąjį pasaulinį karą Punske gyveno gal keliolika, gal keliasdešimt vokiečių tautybės žmonių. Po karo evangelikų čia neliko, o jų kapinės buvo apleistos ir vietos gyventojų beveik užmirštos, Lenkijos valdžia jomis irgi nesirūpino.
Artimiausia evangelikų liuteronų bažnyčia, atlaikiusi įvairius pokario išmėginimus, šiandien veikia Suvalkuose (pastatyta 1841 m.). Čia 1913–1924 m. tarnavo būsimasis Vilniaus parapijos kunigas Siegfried Oskar Loppe.
Punskas.pl ir LEK inf.
Nuotraukos Sigito Birgelio „Lietuvos evangelikų kelias“, 2016 Nr.4-5