Radvilų sarkofagus gelbės kartu

http://lzinios.lt/lzinios/Istorija/radvilu-sarkofagus-gelbes-kartu/232288

Lietuva ir Baltarusija siekia gauti iš Europos Sąjungos (ES) lėšų didikų Radvilų palaidojimo vietoms, esančioms Kėdainiuose ir Nesvyžiuje, tvarkyti.
Didikų Radvilų pastatytų Kėdainių evangelikų reformatų maldos namų, kurie sovietmečiu buvo paversti grūdų sandėliu, paskui – sporto sale, o šiuo metu priklauso Kėdainių krašto muziejui ir labai lankomi dėl juose esančių sarkofagų su šios didikų šeimos palaikais, laukia atgimimas. Šią bažnyčią ketinama atnaujinti ir pritaikyti šiandienos poreikiams drauge su Baltarusijoje esančia Nesvyžiaus pilies bažnyčia.

Pabrėžiama, jog abejus maldos namus svarbu tvarkyti, kad nuo aplinkos poveikio būti išgelbėti juose esantys Radvilų giminės sarkofagai.

Parengs bendrą projektą

Kėdainių evangelikų reformatų bažnyčios kripta, kurioje šiuo metu stovi šeši sarkofagai su Lietuvos didžiųjų etmonų Kristupo Radvilos Perkūno ir Jonušo Radvilos bei kitų šios šeimos narių palaikais, yra viena iš nedaugelio aukščiausio rango didikų kapaviečių mūsų šalyje. To paties rango didikų palaikai ilsisi ir Nesvyžiuje esančio Baltarusijos nacionalinio istorijos ir kultūros muziejaus-draustinio Kristaus Kūno bažnyčioje esančiame mauzoliejuje. Deja, nustatyta, kad abi kapavietės prastos būklės. Nesvyžiaus mauzoliejui pakenkė potvyniai, o Kėdainių kapavietei nebeabejotinos žalos padarė tai, kad ji buvo neprižiūrima sovietmečiu.

Kad didikų Radvilų palaikai būtų tinkamai saugomi, Kultūros paveldo departamento direktorė Diana Varnaitė, subūrusi už kultūrą atsakingus Lietuvos ir Baltarusijos politikus bei šios srities specialistus, ėmėsi iniciatyvos gauti lėšų iš ES.

„Lietuvos žinioms“ D. Varnaitė teigė, kad su Nesvyžiuje esančia Radvilų palaidojimo vieta mokslinės konferencijos metu jai teko susipažinti lygiai prieš 20 metų, o prieš 10 metų – domėtis Radvilų sarkofagų inventorizacija.

Prieš porą metų, būdama valstybinės delegacijos atstovė, ji Baltarusijai pasiūlė Lietuvos paramą tvarkant Radvilų mauzoliejų Nesvyžiuje. Tai mūsų šalies mokslininkai drauge su kolegomis iš Baltarusijos atliko šią vasarą, o štai dabar apsispręsta kuo greičiau parengti dvišalį projektą ir gauti ES paramą. Europinėmis lėšomis ir siekiama sutvarkyti Nesvyžiuje bei Kėdainiuose esančias Radvilų palaidojimo vietas.

Laukia didžiulis darbas

„Abi kapavietes būtina apsaugoti nuo drėgmės, be to, reikalingos lėšos, už kurias būtų parengtos ir tinkamai pristatomos ekspozicijos, susijusios su Radvilų gimine“, – sakė D. Varnaitė. Ji pabrėžė, kad itin svarbu kuo greičiau tvarkyti sarkofagus, tirti bei identifikuoti palaikus.

Kėdainių krašto muziejaus direktorius Rimantas Žirgulis „Lietuvos žinioms“ taip pat pažymėjo, kad sarkofagams su didikų Radvilų palaikais Kėdainių evangelikų reformatų bažnyčioje ypač kenkia drėgmė. „Gavus lėšų pirmiausia reikėtų pasirūpinti vėdinimo sistema, o jau paskui rūpintumėmės naujoviškai, šiuolaikinėmis priemonėmis pateikti turimą ekspoziciją, pasakojančią apie Radvilų giminę“, – teigė jis.

R. Žirgulis pasakojo, kad trys iš šešių Kėdainiuose esančių Radvilų giminės sarkofagų yra tušti, o kituose yra Kristupo Radvilos Perkūno, Jonušo Radvilos ir Stepono Radvilos, kuris mirė vos gimęs, palaikai. Saugoma ir daugiau šios didikų šeimos mirusiųjų palaikų, bet juos dar reikėtų tirti bei identifikuoti. Muziejaus vadovas pasidžiaugė, kad lankytojai labai domisi šia didikų šeimos palaidojimo vieta, sulaukiama atvykstant daug turistų iš įvairių šalių, o bene labiausiai Radvilų palikimu Kėdainiuose domisi kaimynai lenkai.

Reprezentacinis pastatas

Anot Kėdainių rajono mero Sauliaus Grinkevičiaus, norint tinkamai išsaugoti Radvilų sarkofagus reikia ne tik įrengti gerą kriptos, kurioje jie sustatyti, vėdinimo sistemą, bet ir pasirūpinti šventovės stogu bei langais.

„Nors Radvilų Kėdainiuose pastatyta evangelikų reformatų bažnyčia nėra pačios geriausios būklės, tai yra reprezentacinis mūsų miesto pastatas. Mes juo didžiuojamės, jį noriai lanko mūsų miesto svečiai“, – pažymėjo jis.

Daugiau skaitykite: http://lzinios.lt/lzinios/Istorija/radvilu-sarkofagus-gelbes-kartu/232288
© Lietuvos žinios

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.