Artėjant…     

 Amžinybės sekmadienį užbaigę dar vienus liturginius metus, tuoj įžengsime į Adventą, Viešpaties džiugaus laukimo laiką. Vis arčiau ir 2017-ieji – Reformacijos jubiliejus. Vos daugiau nei metai lieka jam pasirengti – švęsti ne tik savose parapijose, bet ir kartu su kitais.

 Jau šiemet balandžio 24-25 d. Vilniuje įvyko mokslinė ir praktinė konferencija „Reformacija: praeitis ir dabartis“, kurią viešbučio „Ecotel Vilnius“ konferencijų salėje surengė Eurazijos akreditavimo asociacijos metodinis tyrimo centras, Vilniaus teologijos koledžas ir Evangelinis Biblijos institutas. Konferencijoje dalyvavo skirtingų tikybų dvasininkai, pedagogai, įvairių organizacijų nariai ir kiti tema besidomintys žmonės. Pranešimus skaitė Ukrainos, Rusijos, Latvijos ir Lietuvos atstovai. Lietuvos evangelikų liuteronų bažnyčios vardu konferenciją pasveikino Vilniaus parapijos antrasis kunigas Ričardas Dokšas. Daugelio konferencijoje skaitytų pranešimų vaizdo ir garso įrašus buvo galima rasti internete. Ši konferencija – pirmoji iš EAAA pamečiui planuojamų trijų konferencijų ciklo.

 Gerokai didesnė mokslinė konferencija „Reformatio Baltica. Reformacijos kultūrinė įtaka Baltijos jūros regiono metropolijoms“ rugsėjo 9-13 dienomis surengta Vilniaus universitete. Ją drauge su Vilniaus universiteto biblioteka organizavo Greifsvaldo, Hamburgo ir Klaipėdos universitetų mokslininkai. Organizatoriai pabrėžė, kad ypač svarbu ir būtina tyrinėti Reformaciją kaip visos Šiaurės ir Šiaurės vakarų Europos reiškinį, tinkamai atsižvelgiant į jo specifinius bruožus. Pasak organizatorių, dėl permainingos istorijos Baltijos jūros regionas ankstyvosios modernybės laikais, nepaisant visos įvairovės, buvo intensyvios komunikacijos ir asmeninio bei institucinio bendravimo erdvė. Vilnius konferencijos vieta pasirinktas neatsitiktinai. Juk ir Vilniaus universitetas – Reformacijos amžiaus kūrinys. Konferencijoje dalyvavo beveik šimtas pranešėjų iš visų Baltijos jūros regiono šalių, taip pat iš Anglijos, Šveicarijos, Italijos, Kanados ir JAV. Tai buvo didžiausias mokslinis renginys, iki šiol organizuotas pasitinkant Reformacijos jubiliejų. Tarti sveikinimo žodį buvo pakviesti Vilniaus R. katalikų arkivyskupas dr. Gintaras Grušas, LELB vyskupas Mindaugas Sabutis, Estijos ev. liuteronų bažnyčios arkivyskupas Urmas Viilma, Meklenburgo ir Pomeranijos ev. liuteronų vyskupas dr. Hans-Jürgen Abromeit ir kt. Truputėlį keista, kad tokia konferencija nesukėlė didesnio mūsų žiniasklaidos susidomėjimo, nors buvo galima tikėtis ir kasdienių reportažų televizijos naujienų laidose. Lieka tikėtis, kad konferencijoje skambėję pranešimai bus publikuoti, o įspūdžiais kultūrinėje spaudoje dar pasidalys vienas kitas jos dalyvis…

 Spalio 31 d. Reformacijos šventė tradicinėmis LELB bendromis pamaldomis šiemet švęsta Batakių ev. liuteronų bažnyčioje. Vilniuje miesto visuomenei minėjimą lapkričio 3 d. surengė Lietuvos Reformacijos istorijos ir kultūros draugija.

 Tarsi savotiškas pastarojo minėjimo tęsinys buvo lapkričio 12-14 d. Valdovų rūmuose vykusi tarptautinė mokslinė konferencija „Kunigaikščiai Radvilos. Garsiausia Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės didikų giminė“, skirta LDK kanclerio ir Vilniaus vaivados, kunigaikščio Mikalojaus Radvilos Juodojo (1515 02 04–1565 05 28) gimimo 500 metų ir mirties 450 metų sukaktims paminėti.

 O lapkričio 25 d. Valdovų rūmai drauge su Čekijos Respublikos ambasada pakvietė paminėti įžymiojo čekų viduramžių reformatoriaus Jano Huso (1369–1415) mirties 600-ąsias metines. Verta prisiminti, kad pirmasis Europoje tarpbažnytinis Sandomiro susitarimas (1570 04 14) apėmė ne tik Lenkijos ir Lietuvos evangelikų liuteronų bei evangelikų reformatų bažnyčias, bet ir iš husitų sąjūdžio kilusią evangelišką Bohemijos (čekų) brolių bažnyčią.

 Artėjant Reformacijos 500 metų jubiliejui, Lietuvos Reformacijos draugija parengė kreipimąsi į Lietuvos Respublikos valdžios institucijas, kad 2017-ieji Lietuvoje būtų oficialiai paskelbti Reformacijos metais. Dokumentą spausdiname šiame „Lietuvos evangelikų kelio“ numeryje.

 Kaip paprastai, laikraštyje rasite informacijos apie svarbiausius mūsų bažnyčios ir jos parapijų pastarųjų mėnesių įvykius, įvairios istorinės medžiagos, prisiminimų.

 Lapkričio pabaigoje Vilniaus ev. liuteronų parapija mini net keletą sukakčių. Tačiau apie jas – kitame mūsų laikraščio numeryje gruodžio mėnesį.

 Kviečiame nepamiršti „Lietuvos evangelikų kelią“ užsiprenumeruoti 2016-iems metams. Paraginkite tai padaryti savo artimuosius. Skaitytojų parama laikraščiui labai svarbi!

                                                                                                                     Kęstutis Pulokas

                                                                             „Lietuvos evangelikų kelias“, 2015 Nr.10-11

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.