Jubiliejų pasitinkant bei artinant

„Lietuvos evangelikų kelias“, 2016 Nr.9 

Rudenėja. Po vasaros atokvėpio ir darbų į sekmadienio pamaldas, bent miestuose, vėl gausiau renkasi parapijiečiai. Naujus mokslo metus pradeda moksleiviai ir mokytojai, suvažiuoja studentai. Vasaros stovyklų ir kelionių patirties apibendrinimo, tolesnio bendrystės stiprinimo bei artimiausios veiklos planų kūrimo metas.

 Šiame „Lietuvos evangelikų kelio“ numeryje baigiame apžvelgti, rodos, ką tik pasibaigusios vasaros įvykius. Šventinės konferencijos ir darbiniai pasitarimai, jubiliejai ir kasdienybė, susitikimai ir netektys. Atskiros paveikslo dalys, be kurių vaizdas būtų ne visas. Erdvėje ir laike… „Nuo manęs atsiskyrę, jūs negalite nieko nuveikti“ (Jn 15,5), – primena Viešpaties žodis.

 Atmenant dr. Martyno Liuterio pirmuosius Šventojo Rašto vertimo į gimtąją kalbą žingsnius – „Rugsėjo Bibliją“ (Naujojo Testamento vertimo iš graikų kalbos leidimą 1522 m. rugsėjį), būtent rugsėjo mėnesį simboliškai tiko paminėti pirmojo Biblijos vertėjo į lietuvių kalbą kun. Jono Bretkūno, mokslininkų neretai pavadinamo „lietuviškuoju Liuteriu“, 480-ąsias gimimo metines. Daugelis turbūt prisimename 2002 m. Vokietijoje ir Lietuvoje vykusį renginių ciklą, skirtą paminėti J. Bretkūno mirties ir lietuviškosios Biblijos 400 metų sukaktis. Ciklas baigtas tų metų lapkričio 27 d. Lietuvos nacionaliniame dramos teatre surengtu iškilmingu minėjimu ir unikalia tarptautine paroda Lietuvos taikomosios dailės muziejuje lapkričio 27 – gruodžio 18 d., kurioje pirmą kartą Lietuvoje eksponuotas visas J. Bretkūno Biblijos vertimo rankraštis. Biblijos vertimo 400 metų sukaktis gerokai kukliau – mokslininkų ir Bažnyčios – buvo minima ir 1990 m. Šia vertinga patirtimi galėtume pasiremti valstybės lygmeniu rengiantis švęsti artėjantį Reformacijos 500 metų jubiliejų.

 O šį rudenį Lietuvos Reformacijos istorijos ir kultūros draugija Vilniuje pakvies paminėti dar dviejų ne tik Lietuvos liuteronams brangių asmenybių sukaktis.

 Lapkričio 8 d. sostinės visuomenė Reformacijos dieną prisimins dar vienu kun. Liudviko Martyno Gedimino Rėzos 240-osioms gimimo metinėms skirtu minėjimo vakaru. Karaliaučiaus universiteto profesorius, teologas, vertėjas, poetas, tautosakininkas, Kristijono Donelaičio „Metų“ leidėjas, Biblijos lietuviško vertimo rengėjas turtingu kūrybos ir veiklos palikimu vėl sujungs Karaliaučių, Kuršių neriją ir Vilnių.

 Lapkričio 27 d. paminėsime Danieliaus Kleino, Tilžės lietuvių parapijos kunigo, pirmosios lietuvių kalbos gramatikos autoriaus, 350-ąsias mirties metines.

 Šie ir kiti šiemet vykę minėjimai tarsi įžanga į 2017-uosius – Reformacijos 500 metų jubiliejaus metus. Ne tik juos pasitinkant, bet ir labiau priartinat prie įvairių mūsų valstybės ir visuomenės segmentų, valstybinei Reformacijos metų minėjimo komisijai toliau svarstant oficialųjį jubiliejaus renginių ir projektų planą bei jo finansavimo galimybes. Sostinės savivaldybėje toliau nagrinėjama Reformacijos sodo (šalia Pylimo g.) viešosios erdvės koncepcija. Viešų atminimo ženklų laukia ir senosios istorinės Vilniaus ev. liuteronų kapinės ant Tauro kalno…

 Lietuvos evangelikų liuteronų bažnyčia Reformacijos dieną šiemet bendromis pamaldomis spalio 29 d. švęs Šilutės Martyno Liuterio ev. liuteronų bažnyčioje. Vienas iš keturių tradicinių kasmetinių visos mūsų bažnyčios narių susibūrimų itin svarbus ne tik šventę priimančiai parapijai, bet ir miestui.

 Jubiliejiniais Reformacijos metais iškilmingos Reformacijos dienos pamaldos spalio 31-ąją numatomos Vilniuje. Jose veikiausiai sulauksime ir gausaus būrio tarptautinių svečių, valdžios ir kitų, pirmiausia evangeliškų, bažnyčių atstovų.

 Tai tik nedidelė dalis sumanymų ir planų. Vis dėlto „nors rytoj griūtų ir visas pasaulis, šiandien sodink obelėlę“, – mokė Martynas Liuteris.

                                                                                                            Kęstutis Pulokas 

                                                                         „Lietuvos evangelikų kelias“, 2016 Nr.9

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.