Klaipėda, klaipėdiečiai ir Vydūno 150 metų gimimo jubiliejus

http://www.mazoji-lietuva.lt/klaipeda-klaipedieciai-ir-vyduno-150-metu-gimimo-jubiliejus/

Klaipėda, klaipėdiečiai ir Vydūno 150 metų gimimo jubiliejus « Mažoji Lietuva

2015 m. liepos 24 d. Klaipėdoje  Vydūno draugija pakvietė klaipėdiečius į susitikimą aptarti Vydūno 150 metų  jubiliejaus  paminėjimą. 2018 metai bus  paskelbti Vydūno metais.

Susitikime dalyvavo svečias Miroslavas Danys, buvęs Detmoldo studentų bendrabučio  valdytojas – kunigas, dabar pensininkas, gyvenantis toje Čekijos dalyje, kuri yra Lenkijos, Vokietijos ir Slovakijos pasienyje.

Tuoj po Atgimimo buvo nuspręsta parsivežti Vydūno palaikus iš Vokietijos Detmoldo miesto į Lietuvą. Tuo metu Detmolde kunigu dirbo Miroslavas Danys. Į jį buvo kreiptąsi, nes Vydūno dokumentai   buvo jo priežiūroje.  Kunigas Miroslavas Danys  tada pirmą kartą  ir išgirdo apie karo pabėgėlį Vydūną.  Nuo to laiko  Vydūnas tapo jam artimas. Kai Vydūno draugija  kreipėsi su prašymu įamžinti Vydūną Detmolde, Prašymas pateko kunigui M. Daniui. Kaip pats Miroslavas Danys teigia, ieškant vietos kur pastatyti biustą ir paminklinę lentą,  ji lydėjo Vydūno  Apvaizda. Namas, kuriame lietuvninkas praleido paskutinius septynerius metus buvo privatus, nejudrioje gatvelėje. Miroslavas Danys, peržiūrėdamas Vydūno rankraščius, rado  vieną iš pirmųjų atvirukų siųstų iš Detmoldo  su atgaliniu adresu Wiesenstrasse gatvė Nr. 5. Pasirodo, kad tas adresas tai studentų bendrabutis, Miroslavo Danio darbovietė. Šitame name buvo net niša, kuri kaip ir laukė savo gyventojo sugrįžimo. Per 4 mėnesius buvo išlietas bronzinis Vydūno  biustas.  2013 05 10  minint iškilaus lietuvininko 145 gimimo  metines biustas ir  atminimo lentą  buvo atidengta  Detmolde, judrioje Wiesenstrasse  gatvėje, kurioje randasi  didžiulė ekologinio maisto parduotuvė,  pritraukianti daug pirkėjų. Praeidami pro šalį, mato biustą, perskaito informaciją apie garsų lietuvninką. Vydūnas  tapo vienu labiausiai žinomu šio senovinio miestelio gyventoju.

Vydūno biustas ir paminklinė lenta Detmolde buvo atidengta per Europos kultūros, vienybės dienų paminėjimą. Vydūno kūrybinis palikimas skirtas šiandienai, o tai Europos ir pasaulio tautų taikiam sutarimui. Sekantis Miroslavo Danio darbas yra vieną iš Detmoldo,  senamiestyje naujai formuojamų gatvių pavadinti Vydūno vardu.

Ir mūsų, klaipėdiečių, laukia dideli darbai. Reikia miesto centre 2018 metais pastatyti Vydūnui   paminklą. Miesto valdžia kategoriškai atsisakė centrinę miesto Atgimimo aikštę paskirti įžymiajam lietuvninkui, žmogui, kuris skelbė, kad  tauta turi tobulėti per dvasinę kultūrą, dorovę, grožį.  Ji sutinka Vydūno paminklui skirti mažesnę aikštę, esančią miesto centre prie Karoso  muzikos mokyklos. Tokiu miesto valdžios sprendimu pasipiktino dalis  klaipėdiečių, nes nesuteikdama paminklui centrinės aikštės, miesto valdžia deramai neįvertino Vydūno vaidmens lietuvių tautinio atgimimo procese, jo literatūrinio-filosofinio palikimo. Taip ji atsisakė pagerbti Vydūną ir kaip Europos pilietį. Juk dvasinė kultūra, dorovė, grožis  yra tautas  jungianti, o negriaunanti  jėga. Skirdami centrinę ir didžiausią miesto aikštę Vydūnui pripažintume, kad šis lietuvninkas skleidė, propogavo santarvės idejas, kurios šiandien yra artimos Europai, svarbios jos piliečiams.   Suteikdami paminklui vietą vos kelių metrų skverelyje, kaip ir atsisakome pripažinti Vydūną iškiliausiu filosofu, kurio kūrybą aktuali yra ir šiandien. Kokia ateitis laukia Atgimimo aikštės, jei joje atgimimo idėja neranda vietos?

Tokiai, gal ir radikaliai pasisakiusių, klaipėdiečių nuomonei nepritarė Tomas Stanikas, svečias iš Vilniaus. Jis teigė, kad visgi reikėtų pritarti Klaipėdos miesto valdžios pasiūlymui dėl vietos paminklui, nes spaudžia laikas, t.y. artėja   jubiliejinė Vydūno 150 metų gimimo data. Neturint konkrečios vietos paminklui jau buvo tuščiai praleisti  dveji  metai.

Garbės konsulas Klaipėdoje  Arūnas Baublys pateikė nemažai pasiūlymų dėl svečio Miroslavo Danio svaresnio indelio minint Vydūno 150 metų gimimo jubiliejų, dėl monetos su Vydūno atvaizdu ir t.t.

Klaipėdiečiams šis susitikimas buvo svarbus, nes visi susitikimo dalyviai teigė apie didžiulę meilę ir pagarbą iškiliam lietuvninkui Vydūnui.

MLRT Klaipėdos krašto skyriaus valdybos narė                 Virginija Jurgilevičienė

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.