Lietuvos mokslų akademijoje paminėta Reformacijos diena

Viktorija Liauškaitė

Spalio 27 d. Lietuvos mokslų akademijos (LMA) mažojoje konferencijų salėjepaminėta Reformacijos diena. Vakaras prasidėjo Vilniaus evangelikų reformatų choro „Giesmė“ atliekamu Reformacijos himnu „Tvirčiausia apsaugos pilis“, kurios visi klausėsi stovėdami, taip išreikšdami pagarbą Reformacijai, jos kūrėjams.

LMA skyriaus „Mokslininkų rūmai“ vadovė Aldona Daučiūnienė pasidžiaugė tvirta, apie 30 metų trunkančia, draugyste su Lietuvos Reformacijos istorijos ir kultūros draugija, pasveikino Reformacijos dienos proga visus susirinkusius bei Draugijai padovanojo LMA išleistų knygų.

Sveikinimo žodį tarė Lietuvos Reformacijos istorijos ir kultūros draugijos pirmininkas Donatas Balčiauskas: „Ačiū, kad radote laiko šiam Reformacijai skirtam vakarui. Vilniuje vienu metu dažnai vyksta įdomių renginių ir gana sudėtinga  visur dalyvauti. Mūsų draugija  yra nepolitinė, nekonfesinė, visuomeninė, nesiekianti pelno kultūros organizacija, vienijanti besidominčiuis Lietuvos Reformacijos istorija bei kultūra ir norinčius prisidėti prie Reformacijos vertybių, jų atminimo įamžinimo, palikimo studijavimo tautos ir valstybės gyvenime.

 Šiais metais Draugija mini solidų 30-ąjį gimtadienį. Ypač džiugu, kad mūsų Draugijos pastangomis Lietuvos Respublikos Seimas 2018 m. birželio 30d. priėmė nutarimą  spalio 31 d., Reformacijos dieną, įrašyti į Lietuvos vastybės atmintinų dienų sąrašą. Pastarųjų metų vienas svarbiausių Draugijos tikslų – paminklo „Reformacijos ir lietuviškos raštijos pradininkams” statyba Vilniuje, rekonstruotame Reformatų sode, Pylimo g.  Kviečiame, pagal galimybes, dalyvauti garbingoje paminklo statybos paramos akcijoje.  Nuoširdžiai dėkojame „Mokslininkų rūmų“ skyriaus vadovei p. Aldonai Daučiūnienei už bendradarbiavimą ir pastangas, kad daugelį metų mūsų Draugijos renginiams skiriama šių rūmų nuostabi erdvė“- sakė D.Balčiauskas.

Renginio kulminacija tapo istoriko Vilniaus Universiteto prof. Aivo Ragausko paskaita Tebūnie šviesa. Kėdainių evangelikų reformatų gimnazija (XVII a. 5 dešimt. – XIX a. 7 dešimt.)”. “Ši gimnazija, funduota Radvilų, buvo dviejų aukštų pastatas, turėjo savo biblioteką, kurios dalis knygų  yra išlikusi ir saugoma LMA. Gimnazija turėjo netgi bokštą su laikrodžiu, savo antspaudą, varpą. Manoma, jog mokytojai galėjo ir gyventi gimnazijoje, o mokiniai glaudėsi pas miestiečius. Kėdainiuose pragyvenimas buvo tikrai brangus ir šią gimnaziją galėjo lankyti pasiturintys.” – pasakojo prof. A. Ragauskas. Po įdomios paskaitos dar ilgai netilo klausimai bei diskusijos, nes renginyje dalyvavo ir istorijos mokytojai atvykę iš Kėdainių Šviesiosios gimnazijos, kurios pirmtakė ir buvo Kėdainių evangelikų reformatų gimnazija.

Kęstučio Puloko nuotrauka

Virginijos Valuckienės nuotraukos:

https://www.lma.lt/2022-10-27-tebunie-sviesa-kedainiu-evangeliku-reformatu-gimnazija-xvii-a-5-desimt-xix-a-7-desimt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.