Lietuvos reformatai minėjo 450-ąsias pirmojo Sinodo metines

Rugsėjo 15-16 d. Biržuose minėta Lietuvos evangelikų reformatų bažnyčios Pirmojo Sinodo 450 metų sukaktis. Šia proga sušauktas neeilinis jubiliejinis Lietuvos evangelikų reformatų bažnyčios-Unitas Lithuaniae sinodas bei surengta tarptautinė mokslinė konferencija. Šventėje dalyvavo itin gausus būrys skirtingų bažnyčių tikinčiųjų, dvasininkų bei valdžios atstovų iš Lietuvos ir užsienio šalių.

Šeštadienį į Biržų pilyje surengtą mokslinę konferenciją susirinko beveik du šimtai delegatų iš Lietuvos ir užsienio. Konferenciją įžanginiu žodžiu pradėjo LERB-Unitas Lithuaniae konsistorijos prezidentė, kuratorė dr. Renata Bareikienė, pasidžiaugusi, kad jau 450 metų Lietuvoje gyvos Reformacijos idėjos mūsų valstybei neša pažangą, demokratiją, šviesą ir kultūrą. Generalinis superintendentas kun. Rimas Mikalauskas, pasveikinęs renginio dalyvius, visus pakvietė trumpai susikaupimo ir maldos valandėlei.

Po to Sinodo pirmininkas, kuratorius Donatas Balčiauskas perskaitė LR prezidento Valdo Adamkaus sveikinimą. Seimo pirmininko Viktoro Muntiano sveikinimo žodį perdavė Seimo narys Viktoras Rinkevičius. Lietuvos evangelikų liuteronų bažnyčios vyskupas Mindaugas Sabutis paragino susimąstyti, ką apie šiandienos darbus kalbės ateities kartos. Lietuvos evangelinio tikėjimo krikščionių sąjungos (sekmininkų) vyskupas Rimantas Kupstys susirinkusiesiems linkėjo Dvasios ugnies. Vienybės su Kristumi, džiaugsmingo ir gyvo tikėjimo, sugebėjimo būti kartu ir vieniems kitus palaikyti linkėjo Vilniaus katalikų arkivyskupijos Vilniaus šv. Kazimiero bažnyčios kunigas Lionginas Virbalas, Panevėžio katalikų vyskupijos generalvikaras Robertas Pukenis, sveikindamas konferencijos dalyvius, džiaugėsi, kad visi kartu tikintieji atlaikė „tamsią tarybinę naktį“. Bažnyčios „Tikėjimo žodis“ vyresnysis pastorius Giedrius Saulytis linkėjo visiems krikščionims vienytis.

Mokslinių pranešimų dalį pradėjo Europos reformatų vadovų tarybos prezidentas, Vengrijos reformatų bažnyčios vyriausiasis vyskupas Gustáv Bölcskei, perskaitęs pranešimą „Reformatų Bažnyčios Vengrijoje identitetas“. Istorikė profesorė Ingė Lukšaitė išsamiai kalbėjo apie reformaciją Lietuvoje, XVI – XVII amžius pranešėja įvardino mūsų kultūros aukso amžiumi. Klaipėdos universiteto Evangeliškosios teologijos katedros vedėjas dr. Arūnas Baublys apžvelgė Lietuvos evangelikų reformatų bažnyčios Unitas Lithuaniae Sinodo kultūrinę politiką. Vilnietis istorikas Deimantas Karvelis nagrinėjo evangelikų reformatų dvasininko kasdienybę XVI – XVII amžiuje.

Konferencijos pabaigoje sulaukta klausimų. Vienas iš aktualiausiųjų – kodėl žmonės atsitraukia nuo dvasinių dalykų. Pastebėta, jog pirmasis ryškus tokio atsitraukimo etapas prasidėjo sovietiniais laikais, dabar nuo bažnyčios nusigręžiama laisva valia, o tai – daug pavojingesnė padėtis…

Antroji šventės diena – sekmadienis – pradėta iškilmingomis pamaldomis Biržų evangelikų reformatų bažnyčioje. Skambant varpams į šventovę žengė procesija, kurioje dalyvavo dvasininkai bei svečiai iš Vokietijos, Olandijos, Vengrijos, Lenkijos, Rumunijos, Švedijos, Šveicarijos, JAV, Slovakijos, Prancūzijos, Baltarusijos ir kitų valstybių. Sinodo jubiliejui skirtą pamokslą (tema – iš Lk.15,1-10) sakė svečias iš Šveicarijos kun. dr. Gottfried Wilhelm Löcher, Pasaulio reformatų aljanso (WARC)  viceprezidentas. Po pamokslo sveikinimo žodį tarė Šventojo sosto atstovas, apaštalinio nuncijaus Lietuvoje sekretorius, monsinjoras Jean Francois Lantheaume. Į parapijiečius ir bažnyčios svečius kreipėsi Jungtinės Karalystės, Nyderlandų, Vokietijos, Šveicarijos, JAV ambasadoriai ar jų atstovai. Po pamaldų svečiai ir parapijiečiai įsiamžino nuotraukoje prie Biržų ev. reformatų bažnyčios. Vėliau vis buvo pakviesti į pobūvį Biržų pilies menėje.

Šventiniuose renginiuose dalyvavo ir išeivijos lietuvių ev. reformatų bažnyčios kunigė diakonė Erika Dilytė-Brooks iš Čikagos. Jos senelis Povilas Jakubėnas (1871-1953) kunigo tarnystę pradėjo būtent Biržų ev. reformatų bažnyčioje (vėliau kunigavo ir Kaune, kur buvo Vytauto Didžiojo universiteto evangelikų teologijos fakulteto dekanas, profesorius, gen. superintendentas, 1941 m. pasitraukė į Vokietiją, vėliau į Šveicariją). Biržų krašto „Sėlos“ muziejui viešnia iš Čikagos padovanojo vertingą dovaną – kunigišką savo senelio taliarą, kurį vilkėdama buvo ordinuota ir ji pati, senelio kunigišką aprangą anūkė vilkėjo ir dalyvaudama iškilmingose Sinodo 450 metų jubiliejui skirtose pamaldose. Su šiuo taliaru į generalinius superintendentus Kanadoje buvo ordinuotas ir jos tėvas kunigas Povilas Dilys (1905-1995), prieškariu tarnavęs Vilniaus ev. reformatų parapijoje. Biržų muziejui kun.diak. Erika Dilytė-Brooks perdavė ir daugiau iš išeivijos į Lietuvą parvežtų vertingų eksponatų.

Kęstutis Pulokas „Lietuvos evangelikų kelias“, 2007 Nr.10

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.