Tarsi prieš penkis šimtus metų Martyno Liuterio ant durų kaltos tezės, išskirtinis operos projektas „Liuterio durys“ galingais dūžiais sudrebins teatrų Vilniuje ir Kaune scenas: ryškūs šalies kūrėjai ir atlikėjai ruošiasi artėjančiai nacionalinei premjerai – Giedriaus Kuprevičiaus tezių operos „Liuterio durys“ pastatymui.
Pagrindinius vaidmenis operoje kurs ir pripažintos, ir kylančios operos žvaigždės – Liudas Mikalauskas (Martynas Liuteris), Viktorija Miškūnaitė (Katerina fon Bora), Rafailas Karpis (Tecelis, indulgencijų prekeivis), Eugenijus Chrebtovas (Vienuolis Juodasis), Tomas Pavilionis (Vienuolis Rudasis), Vilija Mikštaitė (Miestietė), Žygimantas Jasiūnas (Saksonijos valdovas) bei kiti. Solistams pritars ir nuolat veržliais sumanymais stebinantis profesionalus choras „Vilnius“.
„Statyti istorinę operą – visada didelis iššūkis. Čia iššūkis dvigubas, nes tai – neeilinis europinės reikšmės įvykis, Reformacijos 500 metų jubiliejus.“ „Nacionalinė premjera – visada džiugus, išskirtinis ir laukiamas įvykis. Nepaprastai smagu, kad šį kartą esame ne tik dalyviai, bet ir šio įvykio krikštatėviai ir rengėjai“, – sakė choro „Vilnius“ vyriausiasis dirigentas bei tezių operos „Liuterio durys“ muzikos vadovas ir dirigentas Artūras Dambrauskas. Jo teigimu, prisiliesti prie dar neskambėjusios muzikos, būti pirmuoju atlikėju – visada ypatinga atsakomybė. „Tad nekantriai laukiame įtempto kūrybinio proceso rezultato ir dėkojame kompozitoriui G. Kuprevičiui už pasitikėjimą“ – pabrėžė A. Dambrauskas.
Pagal Herkaus Kunčiaus libretą sukurta tezių opera – tai modernus žvilgsnis į reikšmingą istorinį tarpsnį, išryškinant ir šiandien aktualius klausimus. Operą režisuoti patikėta per 100 spektaklių pastačiusiam Gyčiui Padegimui, jis į savo statytojų komandą pakvietė ištikimas bendražyges scenografę Birutę Ukrinaitę ir choreografę Indrę Puišytę. „Statyti istorinę operą – visada didelis iššūkis. Čia iššūkis dvigubas, nes minimas neeilinis europinės reikšmės įvykis, Reformacijos 500 metų jubiliejus. Siekiame, kad tai būtų ir meniškai brandus, ir aktualus, įdomus kūrinys. Nesame protestantiška šalis, bet esame tolerantiška šalis. Todėl norisi, kad po šio spektaklio daugybė žmonių, kurie vaikšto į katalikų bažnyčią ir yra krikščionys, pamąstytų, kuo Liuteris ir protestantizmas praturtino mūsų tikėjimą ir mentalitetą“, – sakė režisierius G. Padegimas.
Vietoj operoje įprasto orkestro „Liuterio duryse“ reikšmingą vaidmenį atliks instrumentinis ansamblis: koncertų salių lankytojams puikiai pažįstamos talentingų virtuozų gitaristo Saulius S. Lipčiaus, perkusininko Sauliaus Auglio, akordeonisto Tado Motiečiaus, violončelininkės Elenos Daunytės ir pianisto Vincenzo de Martino pavardės. Moderni bei kiek netikėta ansamblio sudėtis pasirinkta ir siekiant sukurti aliuziją į liuteronybės kuklumą bei santūrumą, ir norint išryškinti žmogaus balso grožį bei skirti jam pagrindinį dėmesį.
Tezių operos „Liuterio durys“ nacionalinė premjera įvyks lapkričio 21 dieną Lietuvos rusų dramos teatre Vilniuje ir gruodžio 12 dieną Nacionaliniame Kauno dramos teatre.