Pašventinti Pašyšių bendruomenės namai

 Pašyšių ir aplinkinių gyvenviečių žmonės jau penktą kartą rinkosi į tradicine tampančią bendruomenės šventę „Susirinkime visi“, rengiamą pirmąjį liepos savaitgalį. Šiemet šventė sutapo su Liepos 6-ąja – valstybine karaliaus Mindaugo diena. O reikšmingiausias šių metų šventės įvykis – baigus įgyvendinti vietos projektą ,,Bendruomenės namai visiems ir kiekvienam“, iškilmingai atidaryti ir pašventinti Pašyšių kaimo bendruomenės namai.

Jie įrengti istoriniame evangelikų liuteronų parapijos ūkiniame pastate, kuriame sovietmečiu buvo įkurdintos Pašyšių mokyklai priklausiusios dirbtuvės. Dabar jį bažnyčia skyrė kaimo bendruomenei, kuri gyvuoja 10 metų ir yra subūrusi per pusšimtį narių, bet iki šiol neturėjo savo patalpų. Bendruomenė buvo registruota buvusio ūkio kontoros pastate, kuriame Nepriklausomybės metais apsigyveno pašyšiškių šeimos. Šešerius metus bendruomenės būstinę savo namuose glaudė Roma ir Vincas Agintai.

 Pašyšių bendruomenės namus pašventino vyskupas Mindaugas Sabutis, o atidarymo juostą perkirpo buvusi bendruomenės pirmininkė Elena Venckienė ir naujai išrinktoji Asta Stonkuvienė.

 ,,Pirmiausia pagal panaudą gavome pastatą. Jam – 102 metai. Galvojome įvairius variantus, kaip jį sutvarkyti. Vos pradėjus skaičiuoti paaiškėjo, kad tai labai brangu, tuomet nusprendėme dalyvauti rengiant asociacijos „Lamatos žemė“ strategiją,“ – apie projekto pradžią pasakojo jo iniciatorė ir vadovė E. Venckienė.

 Parengę projektą, pašyšiškiai gavo 100 tūkstančių litų ir pernai balandį pradėjo remonto darbus. Norint prikelti pastatą, teko papildomai paaukoti pačių sutaupytus 10 tūkstančių litų, kviesti į talkas visus kaimynus.

 Bendruomenės namuose įrengti 2 kambariai, dušai, patalpos skalbyklai, jaunimo sporto treniruotėms, virtuvėlė. „Šie namai taps visos apylinkės vaikų, jaunimo ir moterų užimtumo bei socialinių paslaugų centru,“ – teigė naujoji pirmininkė A. Stonkuvienė. Dabar beliko pastatą apšiltinti. Pašyšių bendruomenė rengia ir dar vieną projektą – tvarkys kaimo viešąsias erdves: centre, šalia fontanėlio, netrukus atsiras suoliukų, bus sutvarkyta ir teritorija šalia Šyšos upės.

 Produktyvios veiklos bendruomenei linkėjo asociacijos ,,Lamatos žemė“ direktorius Vytautas Laurinaitis bei administratorė Rimutė Pilipavičienė, Seimo narys Kęstas Komskis. Juknaičių seniūnas Valentinas Dylertas džiaugėsi, kad projektą įgyvendinant savo darbu prisidėjo daugybė Pašyšių gyventojų, tai rodo, kad šie namai bendruomenei išties labai reikalingi. Šventėje apsilankė ir Šilutės r. savivaldybės merė Daiva Žebelienė. Susirinkusiuosius džiugino Šilutės r. vokiečių kilmės gyventojų bendrijos choras „Heide“.

 Vyskupas M. Sabutis priminė Šventojo Rašto žodžius apie laiką barstyti akmenis ir laiką juos rinkti. Dabar kaip tik esąs tas metas, kai akmenys renkami. Vyskupas pabrėžė, kad tai, kas teisinga, visad išlieka ir yra atstatoma. Bendruomenės namai, anot vyskupo, atidaromi pašyšiškių širdžių ir rankų šilumos dėka. Jis linkėjo, kad šiuose namuose vyktų įvairi veikla, skambėtų dainos, o gal ir giesmės, ir kad visų Pašyšių gyvenimas nuo šiol taptų šviesesnis.

 Pasveikinti pašyšiškių atvyko ir kun. dr. Darius Petkūnas. Gretimas Meišlaukių kaimas yra jo mamos Rūtos tėviškė. Kunigo senelis Augustas Timpa buvo Pašyšių parapijos pirmininkas, vėliau tarnavo sakytoju, diakonu. Kunigas prisipažino, kad 1991 m. apžiūrėjęs tuometines Pašyšių mokyklos dirbtuves, dėl pastato išsaugojimo nebuvęs didelis optimistas, ir pasidžiaugė, kad pašyšiškiams pavyko taip gražiai jį rekonstruoti.

 Savarankiška Pašyšių ev. liuteronų parapija buvo įkurta XIX-XX a. sandūroje. Raudonplytė vienanavė bažnyčia su bokštu pašventinta 1910 10 20. Per karus bažnyčia nenukentėjo, parapija veikė ir po Antrojo pasaulinio karo. Po 1958 m. Vakarų Vokietijos ir SSRS susitarimo dėl galimybės vokiečių kilmės asmenims „repatrijuoti“ į Vokietiją, nemaža dalis parapijiečių 1958-1960 m. pasinaudojo proga išvykti iš sovietų okupuotos Lietuvos. Parapijai sumenkus, sovietų valdžia apie 1964 m. bažnyčią atėmė, joje buvo įrengti kultūros namai, o klebonijoje – mokykla. Uždarius parapiją, daugelis Pašyšiuose likusių evangelikų pamaldas lankė Žemaičių Naumiestyje.

 Lietuvai atkūrus nepriklausomybę, Lietuvos ev. liuteronų bažnyčiai buvo sugrąžinti visi Pašyšių parapijos pastatai, išskyrus kleboniją (dabartinę mokyklą), nes šios pastatas buvo rekonstruotas ir gerokai padidintas. Tačiau parapija nebuvo atkurta, nes Pašyšiuose liko visai nedaug liuteronų. Bažnyčios pastate šiandien veikia maisto prekių parduotuvė. Artimiausios kapinės, kuriose reguliariai rengiamos kapinių šventės, yra Kavoliuose.

                                                                    „Lietuvos evangelikų kelias“, 2013 Nr.7-8                           

                                                                                 

                                                                                

Pasysiai 

Pašyšių ev. liuteronų bažnyčia ir klebonija apie 1911 m.  Rytų Prūsijos archyvo nuotr.

   Nuotraukos Gerdos Belokopytovos

krtyty 122 krtyty 156 krtyty 159 krtyty 259 krtyty 262 krtyty 271

Vienas komentaras apie “Pašventinti Pašyšių bendruomenės namai

  1. Atgalinis pranešimas: Lapkričio 21 d. istorijoje: mirė kun. Vilhelmas Banžėrius – 8 diena

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.