Prisiminta bažnyčios istorija

http://www.ukzinios.lt/kultura/bendruomenes/18794-prisiminta-baznycios-istorija

https://www.etaplius.lt/reformacijos-500-metiniu-proga-lietuvoje-atidengtas-pirmasis-3d-informacijos-stendas

Deltuvos evangelikų reformatų bažnyčios bendruomenės seniai nebėra, o maldos namų griuvėsiai vargu ar kada bus atstatyti. Nepaisant to, nuo šiol kiekvienas čia atvykęs gali pamatyti, kaip ši bažnyčia kadais atrodė. Tokią galimybę suteikia ypatingas stendas.

Stendo atidarymas vyko praėjusį penktadienį.

Į stendo atidarymą atvyko evangelikų reformatų bažnyčios kunigas R. Stankevičius.
Gedimino Nemunaičio nuotr.

Rajono savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vyr. specialistė Sonata Vitaitė pasakojo, kad jo gamybai finansavimas gautas iš Kultūros paveldo departamento, pateikus prašymą projekto daliniam finansavimui valstybės biudžeto lėšomis. Gauta 1500 Eur suma.

Skaidraus stiklo stendas pastatytas priešais apgriuvusį maldos namų pastatą. Ant jo išraižytas buvusios bažnyčios vaizdas. Toks, koks matyti išlikusiose senose nuotraukose.

Atsistojus ant specialios pakylos ir žvelgiant tiesiai pro stiklą, realus statinys regimas 3D formatu.

Ukmergės turizmo ir verslo informacijos centro direktorė Lina Baublienė pasakojo, kad konkursą laimėjusi darbus atlikusi įmonė turėjo nemažai sunkumų, gaminant stendą, nes jokiuose šaltiniuose nepavyko rasti statinio apimčių. Jas apskaičiuojant užtruko nemažai laiko. Tokie stendai lig šiol Lietuvoje nėra gaminami. Taip teigia jį sukūrusi firma.

Įgyvendintu sumanymu pasidžiaugė rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Agnė Balčiūnienė.

Deltuvos pagrindinės mokyklos istorijos mokytoja Milda Belevičienė priminė šių dvasios namų istoriją.

Į modernaus stiklinio stendo atidarymą atvyko ir Lietuvos evangelikų reformatų bažnyčios kunigas Raimondas Stankevičius. Apgailestavo, kad Deltuvoje nebelikę nė vieno reformato ir kad stovėti tenka ne prie maldos namų, bet prie griuvėsių.

Vis dėlto kartu išreiškė džiugesį, kad ukmergiškiai puoselėja ir nepamiršta istorijos. „Kai nebėra kam kalbėti, šaukia akmenys“, – tokiais žodžiais į susirinkusiuosius kreipėsi dvasininkas, savo prasmingą kalbą užbaigęs visuotine malda.

***

Evangelikai reformatai priklauso grupei krikščionių protestantų bažnyčių, susijusių su Cvinglio ir J. Kalvino doktrinomis, tačiau organizuotų nepriklausomai viena nuo kitos. Yra kelios šios protestantizmo krypties formos.

Pirmos reformatų bažnyčios atsirado Europoje 16-ame amžiuje, paskui vystėsi kartu su protestantizmu. Vėliau paplito Europoje ir JAV. Didžiausią įtaką reformatų tikėjimo puoselėjimui ir plitimui Lietuvoje turėjo didikai Radvilos.

***

Deltuvos evangelikų reformatų bažnyčios pirminės statybos tiksli data nėra žinoma. Vis dėlto istorikai daro išvadą, kad Deltuvos kalvinistų bažnyčia įsteigta prieš 1570 m. ir yra viena pirmųjų reformatų bažnyčių Lietuvoje.

Dokumentai byloja, kad 1704 m. bažnyčia buvo remontuota, vėliau kelis kartus taisyta, dar daugiau nei po šimtmečio įstatyti nauji langai, 1827 ir 1848 m. taisytas stogas, kelis kartus – bokštas.

Deltuvos evangelikų reformatų bažnyčia – retas pereinamojo iš gotikos į renesansą stiliaus pavyzdys Lietuvoje. Deja, po Pirmojo pasaulinio karo ji nebeveikė, o per Antrąjį, besitraukiant vokiečiams, buvo labai smarkiai apgriauta.

***

Sovietmečiu, 1969 m., bažnyčios liekanas norėta konservuoti.

To meto pastato būklės aprašyme pažymėta, kad pastatas buvo avarinis, be stogo, be perdengimų, bokštas nugriuvęs ir išgriuvusios dalys angų. Sienos ir langų angos buvo išlikusios beveik visos. Ketinta užkonservuoti pastatą, tačiau to padaryta taip ir nebuvo.

Ukmergiškiai šiuos dvasios namus neretai pavadina kirche. Tai vokiškas bažnyčios pavadinimas. Patys evangelikai reformatai mums siūlo jo vengti.

*****

16 a. vykusi Reformacija negrįžtamai pakeitė visos Europos istoriją ir kultūrą, padėjo pamatus šiuolaikinei Vakarų civilizacijai, o taip pat paliko neišdildomą žymę Lietuvos istorijai. Šiemet, minint Reformacijos 500 metines, Lietuvoje netrūksta renginių – įvykių, pažyminčių šio reiškinio svarbą. Tai neaplenkė ir Ukmergės rajone esančio Deltuvos miestelio. Čia penktadienį, rugsėjo 15 d., vyko pirmojo Lietuvoje Evangelikų – reformatų bažnyčios 3D stendo atidarymas.

3D stendo Lietuvoje idėją kilo remiantis užsienio pavyzdžiais

Ukmergės rajono savivaldybės, urbanistikos ir architektūros skyriaus vyr. specialistė Sonata Vitaitė pernai lapkritį dalyvavo Kultūros paveldo departamento organizuojame Respublikiniame paveldosaugininkų seminare. Būtent čia 3D stendas buvo pristatytas kaip vienas iš patraukliausių būdų įamžinti kultūros paveldą, pateikti užsienio pavyzdžiai, nes Lietuvoje iki šiol tokis projektas nebuvo įgyvendintas. Anot S. Vitaitės, seminare buvo kalbama apie artėjantį Reformacijos 500-ųjų metinių minėjimą ir reformacijos paveldo objektus. Guostasi, kad šie objektai neturi šalia savęs informacijos stendų. Būtent Deltuvos miestelyje, Ukmergės rajone, dūli griuvėsiai, bylojantis apie kažkada čia stovėjusią Evangelikų-reformatų bažnyčią. Norint prasmingai paminėti Reformacijos 500-metį nuspręsta 3D tipo stendą pastatyti šalia šios bažnyčios.

3D informacijos stendas puošia bažnyčios griuvėsius

Projektą patvirtinus ir gavus finansavimą buvo imtasi darbų jo įgyvendinimui. Lietuvoje toks 3D stendas kol kas yra pirmasis, todėl surasti stendo gamintojus Lietuvoje, kurie atlieka frezavimus lazeriu ant neriboto matmens organinio stiklo buvo gana sudėtinga. Po ilgų paieškų stendo gamybai atrinkta nauja įmonė (įmonė šiuo metu dar neturi pavadinimo), kuri sutiko pagaminti stendą pagal visus standartus bei pageidavimus.

Darbo rezultatus, įgyvendinant Kultūros paveldo departamento „Nekilnojamojo kultūros paveldo pažinimo sklaidos, atgaivinimo ir leidybos“ projektą, jau galima pamatyti Deltuvos miestelyje, Ukmergės rajone, šalia Evangelikų-reformatų bažnyčios griuvėsių. Atsistojus tam tikru kampu šalia stendo, prieš akis iškyla pilnas bažnyčios vaizdas. Vakar čia vyko 3D stendo atidarymas. Sveikinimo kalbas sakė Deltuvos seniūnas G. Radzevičius, Ukmergės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja A. Balčiūnienė, svečiai iš Evangelikų parapijos. Ukmergės kraštas nori ir gali pasidžiaugti, kad tokį projektą Lietuvoje įgyvendino pirmieji, – džiaugėsi Ukmergės turizmo ir verslo informacijos centro direktorė L. Baublienė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.