Pro memoria. Algimantas Baublys (1933-05-07 – 2016-03-23)

baublysŠv. Velykų laukimo savaitę Anapilin iškeliavo Biržų garbės pilietis, buvęs Biržų krašto muziejaus „Sėla“ direktorius, gilią mokinių pagarbą pelnęs pedagogas, buvęs mokyklų vadovas, aktyvus visuomenininkas, strategiškai mąstęs eruditas – Algimantas Baublys.

Gimęs ir užaugęs Dzūkijos žemėje (Varėnos raj., Salovartės kaime), 1956 m. Vilniaus universitete įgijęs  geografo specialybę, Algimantas Baublys likimo atvestas į Biržus įaugo šaknimis mūsų žemėje ir brandino pačius gražiausius vaisius. Jau po vienerių pedagoginės veiklos metų 1957 m. tapo J.Janonio vidurinės internatinės mokyklos direktoriumi, nuo 1964 m. iki 1969 m. vadovavo Biržų vakarinei mokyklai, nuo 1969 iki 1980 m. dirbo geografijos mokytoju Biržų II vid. mokykloje (dabar „Aušros“). Mokiniams neišdildomą įspūdį darė mokytojo erudicija, inteligencija, reiklumas, nepaprastai įdomios pamokos, pagarba kiekvienam mokiniui.

Dirbdamas mokyklos vadovu A. Baublys drąsiai plaukė prieš srovę priimdamas į darbą ne vieną iš tremties grįžusį, suteikdamas jam darbo vietą ir tuo pačiu galimybę prisiregistruoti. A. Baublio įvairiapusiškumas atsispindi ir jo biografijos detalėje, kad nuo 1961 m. jis dirbo vandens ūkio projektavimo institute inžinieriumi. Gražiausi ir brandžiausi A. Baublio metai – Biržų karšto muziejaus direktoriaus (1980  – 1999) ir muziejininko  (1999 m. – 2008 m.), kada A. Baublys dirbo savo mėgstamą mokslinį darbą, visa esybe pasinėrė į atstatinėjamų Biržų pilies rūmų reikalus, rūpindamasis jų pritaikymui muziejui. Reiklus muziejaus vadovas formavo muziejaus veiklos kryptis, suformavo kūrybingą ir kompetetingą muziejininkų komandą, jo vadovavimo metais muziejus tapo II grupės muziejumi.

Mokslinis tiriamasis darbas buvo viena mėgstamiausių jo veiklos sričių: mokslinės publikacijos respublikinėje kultūros spaudoje, mokslo populiarinimo straipsniai rajono laikraščiuose ir vienas vertingiausių darbų – darbas E. Tiškevičiaus knygą „Biržai žvilgsnis į miesto, pilies ir majorato praeitį.“- pirmosios monografiją apie Biržų krašto istoriją vertimas iš lenkų kalbos ir išleidimas – darbai, praturtinę Biržų krašto istorijos suvokimą. Sėlos ir Žiemgalos ribų klausimas nedavė ramybės A. Baubliui beveik iki pat mirties, kol dar turėjo jėgų ir sveikatos, gilinosi ir labai norėjo šį klausimą iki galo atsakyti. A.Baublys gyveno ir alsavo Biržais, negalėjo likti nuošaly, kada Lietuvos atgimimo laikotarpiu atsivėrė galimybės rūpintis svarbiais gamtosaugos klausimais.

Jis buvo vienas Lietuvos persitvarkymo Sąjūdžio Biržuose organizatorių ir rėmėjų, Biržų regioninio parko įsteigimo grupės vienas iniciatorių, kartu su sūnumi Arūnu subrandino Lietuvos reformacijos ir kultūros istorijos draugijos kūrimo idėją. Mylimas ir gerbiamas Biržiečių muziejaus direktorius A. Baublys 1993 m. buvo išrinktas  Biržų rajono metų žmogumi, o 2015 m. vasario 16-ąją jam buvo įteiktos Biržų miesto garbės piliečio regalijos, taip įprasminusios Biržams atiduotus gražiausius A. Baublio gyvenimo metus.

Rūpestingas ir mylintis vyras, A.Baublys su žmona Vita gražiai užaugino sūnų Arūną (Klaipėdos Universiteto Humanitarinių mokslų fakulteto Teologijos katedros vedėjas; Evangeliškosios teologijos centro direktorius; pirmasis Vokietijos Federacinės Respublikos garbės konsulas Lietuvoje), džiaugėsi anūkų Indrės ir Arno  pirmaisiais žingsniais, matė juos užaugančius, prosenelį pradžiugino ir provaikaičio Kristijono krykštavimas. Šiandien tik mūsų visų užuojauta ir gražios, šviesios, prasmingos Algimanto būties suvokimas gali palengvinti artimųjų skausmą ir liūdesį. Su gilia pagarba ir liūdesiu priėmė žinią Biržų krašto muziejaus „Sėla“  žmonės, prisimenantys buvusį muziejaus direktorių kaip vieną ryškiausių mūsų laikmečio Biržų asmenybių, tokį jį prisimins  Biržų krašto žmonės – tvirtą ir ryžtingą, reiklų ir drąsų, strategiškai mąstantį ir giliai jaučiantį, mokslininką, mokytoją ir … poetą, dzūką ir… biržietį.

Į Biržus vieškeliai išnykt negali. Negali virst siauru svajonių takeliu,

Nes Radvilų dvasia čia sklando visagalė, Ji kviečia,

vėl pakilus, eit nauju keliu.

selonija.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.