Birželio 8-10 dienomis mūsų krašte viešėjo Gelgaudiškio dvaro šeimininkų Prūsijos baronų von Keudell palikuonys – von Hülsen giminės atstovai. Šakių evangelikų liuteronų parapijos klebono Virginijaus Kelerto kvietimu jie atvyko prisiliesti prie tų laikų, kai Gelgaudiškio valda, užimanti 22 000 margų žemės, priklausė net keturioms von Keudell’ių kartoms. Paskutinieji savininkai Franz von Keudell ir Marlene von Sanden buvo jų proseneliai.
Von Keudell giminės palikuonis savo darbo kabinete priėmė rajono savivaldybės meras Juozas Bertašius. Jis džiaugėsi, kad Vokietijos baronai galės pamatyti iš griuvėsių prikeltus ir baigiamus restauruoti neoklasicistinio stiliaus Gelgaudiškio dvaro rūmus, kuriuos, Užnemunę prijungus prie Prūsijos, XIX amžiaus pradžioje ant aukšto Nemuno slėnio pastatė Prūsijos baronas Gustav Heinrich von Keudell. Dvarui, tuo metu garsėjusiam savo šveicariškų sūrių gamyba ir veislinių žirgų auginimu, priklausė daugybė šalia išsidėsčiusių pastatų: raštinė, Kavalierių namai, sandėliai, arklidės, vežimų laikymo pastatas, karvidės ir kiti. Dvaras turėjo savo vandentiekį, kanalizaciją, ledrūsius ir vaikų žaidimų namus. Tais laikais tai buvę niekam negirdėti neregėti dalykai.
Dvarui priklausė iki mūsų dienų išlikęs 300 margų ploto parkas, šeimos kapinės, šiandien vadinamos baronkapinėmis, kur palaidoti pirmieji dvarą valdę savininkai ir jų šeimos nariai bei dvaro tarnautojai. Be to, Franz Theodor Rudolf Hermann Johan von Keudell šiandien žinomas kaip dviejų bažnyčių statytojas – Gelgaudiškyje, sudegus medinei bažnyčiai, pastatė mūrinę R. katalikų bažnyčią, o Šakiuose – šiandieninę evangelikų liuteronų bažnyčią, kleboniją (šiandieniniai vaikų globos namai) bei padovanojo parapijai sklypą su parku ir trijų tvenkinių sistema, iš kurių šiandieninėje parapijos teritorijoje išlikęs tik vienas.
Franz von Keudell tėvas Gustav Henrich von Keudell buvo vienos iš pirmųjų Šakių evangelikų liuteronų bažnyčios ir parapijos pastatų fundatorius. 1842 m. lapkričio 3 d. sudarydamas sąlygas stabiliam parapijos gyvavimui jis padovanojo bažnyčią, kleboniją, kantoriaus ir zakristijono namus, parke esantį vaismedžių sodą, ūkinius pastatus, daržinę, tvartus, žemės sklypą daržui ir javams bei didelę ganyklą karvėms.
Kai 1887 metais Gelgaudiškis perėjo į carinės Rusijos rankas, caras Aleksandras III išleido įsaką, draudžiantį užsieniečiams valdyti dvarus Rusijos imperijos pasienio zonoje. Tad Franz von Keudell ne savo noru paliko gimtuosius namus. Jis buvo priverstas parduoti dvarą ir išvykti į Vokietiją. Kaip žinoma, vėliau už vieną milijoną rublių šį dvarą įsigijo grafas Medard Komar. Iš Gelgaudiškio rūmų parvežtos von Keudell giminės relikvijos, šeimos daiktai ir prisiminimai saugomi iki šių dienų ir perduodami iš kartos į kartą, kad šios nepamirštų savo šaknų.
Gelgaudiškio dvaro savininkų palikuonis Kraftą Siegfriedą, Irmgardą Anną (Iną) ir Hubertusą von Hülseną, jų vaikus ir sutuoktinius į mūsų kraštą atvedė smalsumas ir nostalgija praeičiai bei didelis noras pamatyti tas vietas, kuriose savo įprastus gyvenimus nugyveno jų protėviai baronai von Keudell’iai. Neslėpdami jaudulio svečiai džiaugėsi, matydami restauruojamus dvaro rūmus, išlikusią Gelgaudiškio katalikų bažnyčią, atstatytą Šakių evangelikų liuteronų bažnyčią ir įkurtus vaikų globos namus, kurie savo veikla tarsi tęsia jų šeimos tradiciją. (Gustav von Keudell, mirus dukrai, kaip gyvą paminklą jai prie savo dvaro buvo įkūręs prieglaudą beglobiams vaikams). Susitikimo dienos prabėgo labai greitai, tačiau įnešė nepaprastai daug tikrumo, artumo ir šilumos.
Įdomus istorinis atsitiktinumas, – nors, pasak Krafto von Hülseno, atsitiktinumas yra tai, kam Dievas leidžia atsitikti, – kad 1938 metais, kuomet paskutinį kartą prieš sovietams okupuojant Lietuvą, von Keudell’ių šeimos atstovus lankant dvarą ir dvaro kapus lydėjo tuometinis Šakių ev. liuteronų parapijos klebonas Henrikas D. Sroka, o po 74 metų, jau kitą šeimos kartą – tos pačios parapijos klebonas.
Asta Gvildienė
„Lietuvos evangelikų kelias“, 2012 Nr.6
Užrašai po nuotraukomis
Prie buvusio Baronų von Keudel šeimos dvaro: LR Seimo narys dr. Arvydas Vidžiūnas, Hubertus von Hülsen, Ina von Samson-Himmelstjerna, Heilwig von Hülsen, Kraft von Hülsen, kun.Virginijus Kelertas.
sena nuotrauka Istorinės baronų šeimos kapinės Gelgaudiškyje 1938 m.
…ir šiandien