Tik keli Reformacijos metų įvykiai

Reformacijos 500 metų jubiliejui artėjant, Vilniuje, kiemelyje šalia evangelikų liuteronų bažnyčios, iškilo Bažnyčios reformatoriaus dr. Martyno Liuterio skulptūra, sukurta skulptoriaus Romualdo Kvinto. Rugsėjo 9 d., dalyvaujant daugeliui Lietuvos evangelikų liuteronų bažnyčios kunigų, paminklas buvo iškilmingai pašventintas Reformacijos jubiliejaus metams skirtų šventinių Padėkos pamaldų pradžioje. Šiose pamaldose kartu su liuteronais meldėsi ne tik brolių evangelikų reformatų gen. superintendentas ir gausus būrys vilniečių reformatų, bet ir Romos katalikų bei ortodoksų bažnyčių Lietuvoje vadovai.

 Kiek daugiau nei prieš mėnesį, rugpjūčio 5 d., Reformacijos jubiliejaus metai džiugiai paminėti ekumeninėmis pamaldomis Biržų evangelikų reformatų bažnyčioje miesto šventės metu. Pamaldų liturgijai pilnutėlėje bažnyčioje vadovavo bei Dievo žodžio apmąstymais dalijosi šešių konfesijų dvasininkai.

 Abejas pamaldas tiesiogiai transliavo Lietuvos televizija. Džiugu, kad Reformacijos jubiliejaus metai tampa dar vienu regimos krikščionių vienybės ženklu.

 Susipažinti su Reformacijos paveldu Lietuvoje kvietė ir kasmet rugsėjo viduryje tradiciškai Kultūros paveldo departamento rengiamos Europos paveldo dienos.

 Į Reformacijos metų renginius gražiai įsiliejo ir kasmetinis LEBMS organizuojamas tarptautinis chorinės muzikos seminaras, rugpjūčio 14-19 d. jau antrą kartą surengtas Jurbarke.

 Apmąstyti Reformacijos praeitį ir dabartį kvietė ne viena parapijų, savivaldybių, mokslo ir švietimo institucijų bei visuomenės iniciatyva.

 Rugsėjo 7-9 d.  Klaipėdoje ir Biržuose surengta tarptautinė mokslinė konferencija „Reformacijos idėjų atgarsiai tarp Gdansko ir Talino. Kultūrinio transfero ypatumai“, mūsų skaitytojus išsamiau supažindiname su Biržuose vykusia konferencijos dalimi.

 Tarp šiame „Lietuvos evangelikų kelio“ numeryje pateikiamos informacijos, apžvelgiame ir kitus su jubiliejiniais metais susijusius renginius Jurbarke, Saugose, Karklėje, Skaudvilėje, Šilutėje…

 O jų būta ir gerokai daugiau. Štai rugsėjo 7-23 d. Vilniuje jau dvidešimt septintą kartą vykęs senosios muzikos festivalis „Banchetto musicale“ savo spalvingą programą šiemet skyrė Reformacijos jubiliejui. Rugsėjo 15 d. Deltuvoje šalia istorinės evangelikų reformatų bažnyčios griuvėsių atidengtas 3D informacinis stendas. Kėdainiuose rugsėjo 25-26 d. surengta tarptautinė mokslinė konferencija „Reformacija ir lituanistika“.

 Rugsėjo 29 d. atidengiamos skulptūros, skirtos įamžinti pirmosioms Biržų krašto mokykloms, įkurtoms XVI a. pabaigoje kunigaikščių Radvilų iniciatyva, funduojant reformatų bažnyčių statybą. Iškilmės viena po kitos vyks Salamiestyje (Kupiškio r.), Papilyje, Nemunėlio Radviliškyje ir Biržuose.

 Ir spalio mėnesį vyks ne vienas koncertas, pristatymas, susitikimas. Lietuvos Reformacijos istorijos ir kultūros draugija, šiemet švenčianti ir savo veiklos 25-metį, spalio 26 d. kviečia į tarptautinę mokslinę konferenciją „Reformacija Lietuvoje ir jos poveikis kultūros atsinaujinimui“ Valdovų rūmuose Vilniuje.

 Lapkričio 3-5 d. uostamiesčio gyventojus ir svečius kvies Klaipėdos evangelikų liuteronų parapijos atvirų durų dienos. Beje, rugsėjo 27, 30 ir spalio 1 d. istorinėje Šv. Jono bažnyčios vietoje po atviru dangumi klaipėdiečių laukia išskirtinis projektas – Reformacijos jubiliejui skirtas šokio-istorinio vyksmo spektaklis „Neužšąlantys namai“.

 Lapkričio 21 d. Vilniuje ir gruodžio 12 d. Kaune įvyks kompozitoriaus Giedriaus Kuprevičiaus tezių operos „Liuterio durys“ nacionalinė premjera.

 Iš kitų išskirti verta ir gruodžio 1-2 d. Vilniuje Lietuvių kalbos instituto rengiamą tarptautinę konferenciją „Modernybės ir tradicijos sampyna: surinkimininkų judėjimas Mažojoje Lietuvoje“.  Rengdamiesi šiai konferencijai, organizatoriai rugpjūčio 27-30 d. vyko į ekspediciją pietinėje Klaipėdos krašto dalyje. Ją trumpai pristatome šiame „Lietuvos evangelikų kelio“ numeryje.

 Be abejo, tai toli gražu ne viskas. Kad Reformacijos jubiliejaus metų renginiai (ir ne vien jie!) būtų kuo išsamiau aprašyti mūsų laikraštyje, kviečiame jų organizatorius ir dalyvius aktyviau bendradarbiauti su redakcija, dalytis informacija ir įspūdžiais.

                                                                                                                    Kęstutis Pulokas

                                                                               „Lietuvos evangelikų kelias“, 2017 Nr.9

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.