Gegužės 12 dieną Vilniaus Mokytojų namų jaukioje Svetainės salėje įvyko knygos „Knygius Petras Jaunius” sutiktuvės. Renginį organizavo Lietuvos reformacijos istorijos ir kultūros draugija bei kraštiečių klubas „Krivulė”.
Vakaras buvo skirtas kultūrinio gyvenimo mecenatui, Nepriklausomybę atkūrusios Lietuvos rėmėjui, LERB kuratoriui Petrui Jauniui-Januševičiui atminti.
Renginyje dalyvavo knygos sudarytoja Astrida Petraitytė, doc. habil. dr. Ingė Lukšaitė, prof. habil. dr. Sigitas Kregždė, rašytoja Giedra Radvilavičiūtė ir kiti.
Merūnas Jukonis skaitė ištraukas iš naujosios knygos, tai labai pagyvino vakarą.
„1992 m. įsikūrus nekonfesinei Reformacijos istorijos ir kultūros draugijai, mes įsigijome dosnų mecenatą. Jis rėmė šios draugijos projektus, rašančius autorius, Lietuvos Refornacijos pradininkų paminklo idėją, lietuviško reformatų giesmyno perspausdinimą ir t.t. Kanadoje Petras sukaupė vertingą egzodo bei protestantiškos literatūros biblioteką, kurią parvežęs į Lietuvą dedikavo Reformatų Sinodo bibliotekai”, – sakė prof. habil. dr. Sigitas Kregždė.
Doc. habil. Dr. Ingė Lukšaitė pasidžiaugė su visais susirinkusiais dar viena Lietuvos reformacijos istorijos ir kultūros draugijos išleista knyga: „Šiandien – graži diena mūsų draugijai. Grūdas po grūdo ir jau susidarė visai nemažas mūsų draugijos išleistų knygų sąrašas. Knyga „Knygius Petras Jaunius” yra apie mūsų žmogų Petrą Jaunių, iš dalies ir apie mus pačius, mūsų kultūros tylius darbininkus. Autorė puikiai surinko ir pateikė faktus, knyga yra įdomi ir atskleidžia turininingą P. Jauniaus gyvenimą”.
Kalbėdama apie šiandienos Lietuvą I. Lukšaitė pažymėjo, jog šalyje vyksta nesusikalbėjimas tarp įvairių institucijų, šėlsta destrukcijos banga, emigracija tirpdo jaunimo gretas.
„Pagalvojus, kaip turėjo jaustis P. Jaunius ir jo šeimos nariai 1944 metais bėgdami nuo karo baisumų į Švediją. Jie vyko laikinai, kelioms savaitėms, su viltimi sugrįžti į gimtinę, nors patys net neįtarė, jog tai liks svajone… Dukrelę jie pasiėmė, o sūnelį paliko, kaip manė, laikinai pas močiutę Lietuvoje. Kokia tai turėjo būti šeimos tragedija… Ir palyginus dabartį – išvažiuoja mūsų vaikai, jie taip patys pasirinkdami. Nežinau ar tai nėra baisiau…” – pažymėjo I. Lukšaitė.
„Petras Jaunius buvo mecenatas ir išleido daugybę leidinių, kuriuos skaitėme čia, Lietuvoje, nors retkarčiais… Matėm kas vyksta pasaulinėje literatūroje, tai buvo mums visiškai nauja ir nepatirta. Nesuklysiu pasakydama, jog dėl tokių žmonių, kaip P.Jaunius, esame gyvi ir išlikome kaip tauta. Jis buvo žinantis darbo vertę, tylus kultūros darbininkas.” – tarė I. Lukšaitė.
Knygos autorė Astrida Petraitytė su P. Jauniumi buvo ne tik bičiuliai, bet jis buvo ir jos leidžiamų knygų mecenatas.
„Jis mane pats susirado. Paskambino man perskaitęs mano vieną publikaciją, pranešdamas, jog yra paskyręs man premiją. Ir taip prasidėjo mūsų bičiulystė. Tyrinėdama P. Jauniaus archyvą net nesitikėjau, kad rasiu ten tiek įdomių faktų. Iš to archyvo ir gimė ši knyga. – pasidžiaugė A.Petraitytė.
Knyga „Knygius Petras Jaunius” tai subtiliai atrinktas, turiningas Petro ir Stefutės Jaunių archyvas suteikia galimybę plačiau ir išsamiau pateikti darbštaus, humaniško Amerikos lietuvių reformatų Sinodo kuratoriaus ir Lietuvos patrioto portretą, kuris yra ir bus pavyzdys esamoms ir būsimoms kartoms.
Viktorija Liauškaitė