Vilkyškių evangelikų liuteronų parapijos istorija atgimsta

Vilkyškiuose ir Šereitlaukyje (Pagėgių sav.) liepos 29-30 d. įamžintas Heinriko Teodoro fon Šiono (Heinrich Theodor von Schön, 1773 01 20–1856 06 23) atminimas. Prūsijos valstybės veikėjas, vyresnysis prezidentas (1824–1842) gimė Šereitlaukio dvare, kurio administratoriais buvo jo senelis Gotfrydas Teodoras fon Šionas (1704–1770) ir tėvas Johanas Teodoras fon Šionas (1744–1796). Šiemet sukako 160 metų nuo H.T. Šiono mirties.

 Buvusio dvaro vietoje liepos 30 d. iškilmingai atidengtas paminklinis akmuo. Šlifuotame lauko akmens paviršiuje lietuvių ir vokiečių kalbomis iškaltas užrašas: „Čia buvo Prūsijos prezidento gimtieji namai“. Greta šio užrašo iškalta prezidento pavardė ir gyvenimo metai: 1773–1856. Paminklinį akmenį atidengė jo penktos kartos palikuonys, broliai dr. Frankas ir Jornas Šepkės (Shepke), atvykę iš Vokietijos. Pasitelkus rašytinį H.T. Šiono palikimą, dvarvietėje surengta teatralizuota istorijos popietė (rež. Kristina Blankaitė), eksponuoti dailininkų plenero „Šereitlaukio kaimo istorijos ženklai“ darbai.

 Šventei artėjant, pasirūpinta sutvarkyti senąsias Vilkyškių evangelikų liuteronų parapijos kapines, kuriose buvo laidojami Prūsijos vyriausiojo prezidento artimieji (pats H.T. fon Šionas mirė Arnavoje (dab. Marjino, Kaliningrado sritis), ten ir palaidotas).

 1560 m. įsteigta Vilkyškių parapija kapines buvo įrengusi šalia bažnyčios. Jau XIX a. pradžioje jose ėmė trūkti vietos naujiems kapams bei kriptoms. Siekiant išspręsti šią problemą, 1826 m. kovo 29 d. Šereitlaukyje buvo sušauktas parapijos susirinkimas ir nuspręsta už kaimo įrengti dvejas naujas kapines – žemutiniuose Vilkyškiuose Žagmantų link ir aukštutiniuose Vilkyškiuose Palumpių link. Pastarosiose turėjo būti laidojami ir Birbintų gyventojai. Nutarimo įgyvendinimui užtrukus, po trylikos metų, 1839 m. kovo 28 d., surengtas dar vienas pasitarimas su Vilkyškių gyventojais. Gavusi pasitarimui vadovavusio tarybos nario iš Gumbinės raštą, kovo 31 d. susirinko Bažnyčios kolegija, kad pasirūpintų naujų kapinių įrengimu ir pašventinimu bei senųjų kapinių uždarymu. 1839 m. balandžio 9 d. Karališkosios vadovybės vidaus reikalų skyrius Gumbinėje raštu suteikė leidimą Vilkyškių kaime įrengti dvejas naujas kapines Abrys Grigoleit ir Nickel Puslat sklypuose. Abejos naujosios kapinės buvo įrengtos 1842 m., o senosios, esančios prie bažnyčios, uždarytos. Nuo 1847 m. birželio 15 d. šiose laidoti leista tik Vilkyškiuose tarnavusius dvasininkus. Vilkyškių bažnyčią 1896 m. perkėlus į kitą vietą, senųjų kapinių reikšmė sumenko. Sovietų okupacijos metais parapija buvo uždaryta, kapinės ir bažnyčia nuniokotos. Pastaruoju metu senosios kapinės buvo beveik neprižiūrimos ir užžėlusios. Rengiantis minėti H.T. Šiono mirties metines, Pagėgių savivaldybės rūpesčiu buvo skubiai suorganizuotas šių kapinaičių sutvarkymas ir istorinės Šiono šeimos kapo plokštės sugrąžinimas. Darbus atliko UAB „Akmens uola“. Antkapio plokštėje vokiečių kalba įrašyta:

 Didžiai užtarnautas garbingas paminklas iškiliajam ponui GOTFRYDUI TEODORUI ŠIONUI,
Prūsijos karališkajam karo patarėjui 30 1/2 metų buvusiam pagrindiniam Šereiklaukio valstybinio dvaro nuomininkui, kuris gimė 1704 m. lapkričio 14 d., mirė 1770 m. gruodžio 3 d., sulaukęs garbingo amžiaus ir gyvenęs 66 metus ir 19 dienų. Paminklą pastatė jo vienintelis sūnus
Johanas Teodoras Šionas, Prūsijos karališkasis vyresnysis tarnautojas ir pagrindinis Liobegalių valstybinio dvaro nuomininkas. „Palaiminti mirusieji, kurie miršta Viešpatyje. Taip, – sako Dvasia, – kad atilsėtų nuo savo vargų; ir jų darbai seka juos“ (Apr 14,13).

 Liepos 29 d. į atnaujintas senąsias kapinaites sugrąžintą paminklinę plokštę, dalyvaujant fon Šionų giminės palikuonims, vietos valdžios atstovams bei svečiams iš Klaipėdos, pašventino kun. Mindaugas Kairys. Po iškilmingų pamaldų vyko tolesni H.T. Šiono atminimo renginiai Vilkyškiuose ir Šereitlaukyje.

 Renovuota Vilkyškių ev. liuteronų bažnyčia, naujai pašventinta 2012 m. balandžio 14 d., kartu su atnaujintais parapijos namais, kuriuose įrengtas memorialinis rašytojo Johaneso Bobrovskio kambarys, jau yra tapusi reikšmingu aplinkinio regiono traukos centru. Lankytina vieta dabar turėtų tapti ir senosios kapinaitės.

                                                                                  „Lietuvos evangelikų kelias“, 2016 Nr.9

Nuotraukos Jörgo Nasso

a-friedhof-willkischken-00 a-friedhof-willkischken-01 a-friedhof-willkischken-04 a-friedhof-willkischken-06 a-prioritet-friedhof-willkischken-02

Į senąsias Vilkyškių kapines grąžinta fon Šionų antkapio plokštė

b-willkischken-kirche-02 bb-grundschule-04-prie-baznycios Minėjimas persikėlė į Vilkyškių ev. liuteronų bažnyčią

 d-theaterauffuhrung-15 d-theaterauffuhrung-18 d-theaterauffuhrung-24 db-feier-schreitlaugken-02 db-feier-schreitlaugken-03

Teatralizuota istorijos popietė ir plenero darbų paroda Šereitlaukyje

 e-gedenkstein-01 e-gedenkstein-12 e-gedenkstein-16 e-gedenkstein-17

Paminklinis akmuo Šereitlaukio dvare gimusiam Prūsijos prezidentui

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.