Edita LANSBERGIENĖ
Vasario 11 d. Minske, Nacionaliniame Baltarusijos Respublikos istorijos muziejuje, atidaryta paroda „Radvilos. Didinga kunigaikščių epocha“. Tai 2015 m. liepos 31 d. Biržuose startavusios tarptautinės parodos, skirtos Mikalojui Radvilai Rudajam ir Mikalojui Radvilai Juodajam, tęsinys Baltarusijoje.
Tarptautinėje parodoje, atidarytoje pernai Biržų šventės, skirtos kunigaikščių Mikalojų Rudojo ir Juodojo 500-osioms gimimo metinėms, metu, dalyvavo trijų valstybių- Lietuvos, Baltarusijos ir Lenkijos- muziejai, saugantys kunigaikščių Radvilų paveldą. Parodoje galėjome matyti Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės Valdovų rūmų, Kėdainių krašto muziejaus, Lietuvos Etnokosmologijos muziejaus (saugančio Dubingių piliavietės archeologinius radinius), Nacionalinio Baltarusijos istorijos muziejaus, muziejaus „Myro pilies kompleksas“ bei Palenkės Bialos muziejaus eksponatus, pristatančius kunigaikščių Radvilų klestėjimo epochą. Minėtų muziejų eksponatai, įkomponuoti į Biržų pilies rūmų kunigaikščių menės ekspoziciją, atskleidė abiejų Mikalojų Radvilų įtaką valstybėje, užimant svarbiausias pareigybes LDK. Eksponatai pasakojo apie jų įkurtus miestus, kunigaikštystes, vykdytas ekonomines reformas, kultūros mecenatystę, kelių nutiesimą Reformacijai Lietuvoje.
2015 m. paroda be Biržų krašto muziejaus „Sėla“ buvo eksponuota Kėdainių krašto muziejuje bei nacionaliniame Lietuvos dailės muziejuje – Radvilų rūmuose, kur įgaudavo vis naujų prasmių, nes buvo eksponuojama šių muziejų ekspozicijų kontekste.
Parodos atidarymo Biržuose metu gimė idėja – toliau tęsiant bendradarbiavimą su Radvilų paveldą saugančiais muziejais. parodą 2016 metais eksponuoti Baltarusijos ir Lenkijos muziejuose. Pradėjus derinti organizacinius klausimus, Palenkės Bialos muziejus šios minties atsisakė, o Baltarusijos muziejai entuziastingai ėmėsi šią idėją įgyvendinti, tačiau nemažas krūvis teko mums, idėjos autoriams. Viena buvo parodą pervežti iš vienos vietos į kitą Lietuvoje, visai kas kita – ją išvežti į užsienį, juolab- į Baltarusijos Respubliką.
Parodos eksponatų išvežimas į Baltarusiją nebuvo lengvas, kadangi ši šalis nepriklauso Europos Sąjungai taip pat Šengeno erdvei, tad pervežimas per sieną pareikalavo ypatingai daug pastangų. Tačiau įveikus visus barjerus, Lietuvos muziejų eksponatai sausio pabaigoje pasiekė Nacionalinį Baltarusijos istorijos muziejų Minske ir buvo išeksponuoti parodoje „Radvilos. Didinga kunigaikščių epocha“. Parode eksponuojami trijų Lietuvos muziejų artefaktai: Biržų krašto muziejaus „Sėla“, Kėdainių krašto muziejaus ir Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės Valdovų rūmų (Dubingių piliavietės radiniai iš Lietuvos Etnokosmologijos muziejaus liko Radvilų rūmų ekspozicijoje). Minsko nepasiekė ir Bialos pilies eksponatai iš Palenkės Bialos, juos šeimininkai parsivežė atgal į savo muziejų, pabūgę daugybės biurokratinių kliūčių.
Visos kliūtys, pasirodo, yra įveikiamos, ypač, kada sulauki geranoriško ne tik kolegų muziejininkų, bet ir Valstybės institucijų palaikymo. Nuolatinėmis konsultacijomis gelbėjo kolegos iš tarptautinių renginių patirtį turinčių Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės Valdovų rūmų bei nacionalinio Lietuvos dailės muziejaus. Projektą iš dalies parėmė Lietuvos kultūros taryba, geranoriškai vizų klausimus sprendė tiek Lietuvos ambasada Baltarusijoje, tiek Baltarusijos ambasada Lietuvoje, sulaukėme labai geranoriškos Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos pagalbos, kritiniu momentu gelbėjo ir Biržų r. savivaldybė.
Žinodami, kiek įvairiausių biurokratinių kliūčių yra sukurta Baltarusijos Respublikoje, nuolatos su mumis bendravo ir kolegos baltarusiai, kartu padėdami spręsti netikėtus, kartais net absurdiškus muitinėse iškilusius klausimus.
O vasario 11 d. lietuvių delegaciją pasitiko įspūdinga afiša ant nacionalinio Baltarusijos Respublikos istorijos muziejaus pastato fasado ir nuoširdūs kolegos muziejininkai. Parodos pristatyme dalyvavome visų 3 Lietuvos muziejų atstovai: Biržų muziejaus direktorius G. Butkevičius ir jo pavaduotojai (E. Lansbergienė- parodos kuratorė ir E. Kuncė), Kėdainių krašto muziejaus direktorius, tarptautinio projekto „Kunigaikščių Radvilų kelias“ iniciatorius R. Žirgulis, bei Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės Valdovų rūmų vyriausioji fondų saugotoja Ė.Striškienė.
Paroda buvo pristatyta trijose salėse, tokiu būdu Baltarusijos istorijos muziejus turėjo galimybę pristatyti ir nemažą jų muziejuje saugomą Radvilų paveldo rinkinį. Šia proga visuomenei pirmąkart buvo parodyti ir autentiški Radvilų archyvo dokumentai, kurie po parodos bus suskaitmeninti ir vėl padėti į saugyklas, o tyrinėtojams atsiras galimybė naudotis skaitmeninėmis šių dokumentų kopijomis.
Herbiniai kunigaikščių Radvilų kokliai buvo išeksponuoti muziejuje esančioje didikų heraldikos salėje, tačiau ne šie eksponatai sukėlė didžiausią lankytojų susidomėjimą. Daugiausiai dėmesio pritraukė mūsų muziejaus šiai parodai paskolinta Brastos (arba Radvilų) Biblija, kadangi Baltarusijoje nėra išlikusio nė vieno šios vertingos knygos, išleistos 1563 m. šiandieninės Baltarusijos teritorijoje (Breste arba Lietuvos Brastoje) egzemplioriaus.
Paroda susilaukė nemažo visuomenės ir žurnalistų dėmesio, atidaryme dalyvavo ne vienos televizijos atstovai, daugybė foto korespondentų. Baltarusijoje 2016 m. paskelbti Kultūros metais, tad muziejaus direktorius Olegas Ryžkovas labai džiaugėsi, kad muziejus šiuos metus gali pradėti tokia įspūdinga paroda.
Paroda Minske bus eksponuojama beveik 2 mėnesius, o balandžio mėnesį persikels į Myro pilį, kur ji įgaus naujų prasmių, nes, kaip ir kiekviename muziejuje, bus eksponuojama to muziejaus eksponatų kuriamame kontekste.
Kitą dieną kolegos parodė turtingą muziejaus ekspoziciją, įdomiai įrengtas klases edukacijai bei palydėjo į nacionalinį Baltarusijos dailės muziejų, su kuriuo Biržų muziejus taip pat yra pasirašęs bendradarbiavimo sutartį. Turtingoje Rusijos ir Baltarusijos dailininkų darbų kolekcijoje pavyko surasti ir įspūdingus Radvilų giminės atstovų portretus, kuriuos gal būt galėsime ateityje atvežti į Biržus ir pristatyti mūsų visuomenei.
Jei kas artimiausiu metu ruošiasi važiuoti į Minską, tai Baltarusijos sostinės muziejuose galima rasti ir daugiau staigmenų. Nacionaliniame dailės muziejuje- F.Gojos (Francisco Goya) ir P.Pikaso (Pablo Picasso) darbų paroda, o Nacionalinis Baltarusijos istorijos muziejus vasario 18 d. pakvies į įspūdingų dviračių iš Italijos parodą- kiekvienas dviratis priklausė vis kitokio amato meistrui.
Baltarusijos muziejai pradėjo Kultūros metus, metų starte – ir Biržai…