KELIONĖ Į KLAIPĖDOS KRAŠTĄ

PANEMUNĖ, ŽVEJŲ IR PAUKŠČIŲ TAKAI, PROTESTANTIŠKOJI MAŽOJI LIETUVA

Rugsėjo 19 – 20 dienomis

1 DIENA. 6:30 val. išvykstame iš Vilniaus: greta Lukiškių aikštės prie Šv. Jokūbo ir Šv. Pilypo bažnyčios. Kelionės metu pasigrožėsite nuostabiais Lietuvos vaizdais, kurie atsivers važiuojant vienu gražiausių Lietuvos kelių – Panemune,  dar vadinamu Rojaus keliu.

9:30 val. pravažiuojame Raudondvario parką ir pilį, čia pėdsaką paliko Raudondvarį valdę grafai Tiškevičiai.

10:15 val. pravažiuojame Seredžiaus piliakalnį: „Palemono kalnu“ Seredžiaus piliakalnį imta vadinti XIX a. pr. Anot legendos, čia palaidotas iš Romos su sūnumis atkeliavęs didikas Palemonas.

11:00 val. pravažiuojame renesanso stiliaus rezidencinę Panemunės pilį, pastatyta ant aukšto, lendymečio suformuoto Nemuno kranto.

11:30 val. pietaujame Jurbarke.

12:15 – 12:45 val. aplankome naująją liuteronų bažnyčią (kun. Mindaugas Kairys, tarybos pirm. Elena Kuskienė).

13:45 – 14:45 val. aplankome liaudies dailininkės Lidijos Meškaitytės (1926 – 1993)  memorialinę sodyba Antšvenčiuose (Smalininkų valsč., Pagėgių aps.).

15:15 – 16:00 val. aplankome Smalininkus – Mažosios ir Didžiosios Lietuvos pasienio miestas, susiformavęs apjungus kelis kaimus ir dvarą. Apie Smalininkus nuo seno buvo girios. Vietos gyventojai iš medžių sakų gamino smalą (dervą, degutą), todėl vietovė pradėta vadinti Smaliais, o vėliau – Smalininkais. O bendrinis žodis smalininkas, reiškiantis „degučius“. Čia yra upių uostas-prieplauka, vandens matavimo stotis, 100 ąžuolų alėja, liuteronų bažnyčia (kun. Mindaugas Kairys).

16:30 – 16:45 val. užvažiuojame į Žukus ir žvilgterime į liuteronų bažnyčią, kurioje buvo konfirmuotas ir krašto bažnyčios, kultūros, politikos veikėjas prof. kun. Vilius Gaigalaitis (1870 – 1945).

17:15 – 18:00 val. aplankome Vilkyškių liuteronų bažnyčią (čia vyksta ir parodos, bažnytinės ir klasikinės muzikos renginiai), apžiūrime paminklą naujakuriams zalcburgiečiams, miesto gatves ir restauruotus pastatus, I pasaulinio karo aukų atminimo paminklą, vietas susijusias su rašytoju Johanesu Bobrovskiu. Vilkyškiai anksčiau buvo vadinami karališkuoju kaimu, kadangi čia buvo svarbi kelių sankirta, čia važinėjo ir karaliai.

18:30 – 19:30 val. Bitėnuose aplankome M. Jankaus muziejų, gandrų koloniją, Bitėnų-Užbičių kapinaites – Mažosios Lietuvos panteoną, kuriame palaidoti Vydūnas, M. Jankus, J. Vanagaitis, kiti krašto kultūros ir visuomenės veikėjai. Netoliese – legendinis Rambyno kalnas, senovinė baltų religinių apeigų vieta, skardis į Nemuną. Čia anuomet vyko lietuvių šventės, dalyvavo iškiliausi krašto ir Lietuvos bei užsienio svečiai. Žinia, Evos-Mildos Jankutės-Gerolos lėšomis ir pastangomis atkūrtos ir sutvarkytos Bitėnų-Šilėnų kapinaitėse, kur palaidota ir pati mecenatė.

20:00 – 21:00 aplankome Pagėgius, Plaškius ir ten atstatytas ar to belaukiančias liuteronų bažnyčias, kitas vietovių įdomybes.

23:00 val. nakvynė Kintuose ( nuoroda: http://www.kintupakrante.lt/ )

2 DIENA.

8:00 – 8:30 val. pusryčiaujame Kintuose.

8:309:30 val. pasidairome po Kintus, aplankome Vydūno kultūros centrą, liuteronų bažnyčią ir parapijos namą, girininkiją ir aukštąją tują, liuteronų kapinaites.

9: 45 val. kelionė į Ventės Ragą. Jame lankomės nuo 10:15 iki 11: 30. Vietovė gali didžiuotis ne tik gražia gamta, bet ir paukščių gausumu. Lankomės čia įkurtoje praskrendančių paukščių žiedavimo stotyje, kurią 1929 m. įkūrė prof. Tadas Ivanauskas.

12:30 val. išvykstame į Miniją (Mingę). Pakeliui yra galimybė nusiprkti rūkytos žuvies.

13:00 val. atvykstame į Minijos (Minė,  vok. Minge) kaimą visur vadinama Lietuvos Venecija ir pasiplaukiojame Kuršių mariomis, ragaudami žuvienę.

13:30 – 15:30 val. atplaukiame į Uostadvarį. Iš Uostadvario į Rusnę atvažiuojame autobusu 8 km plentu ir prezidento K. Griniaus tiltu – į vienintelį Lietuvos miestelį saloje. Miestelį nuo Rusijos skiria tik Skirvytės upė, o vienintelis kelias į salą – tiltas per Atmatos upę. Nemuno atsišakojimas, unikalus kraštovaizdis, vandens polderių valdymas, lankome Rusnės žvejo etnografinę sodybą.

15:30 val. išvažiuojame į Šilutę. Čia garsi senoji Šilutės turgaus aikštė, šalia kurios buvo pastatyta pirmoji karčema, nuo kurios manoma ir pradėjo plėstis Šilutės miestas. Šilutės dvaras – dvaras pastatytas 1818 metais. Į pietus nuo rūmų buvo pasodintas parkas, iškasti trys tvenkiniai. Šilutės muziejus – paveldėjo Hugo Šojaus archeologijos, kartografijos ir ypač vertingą etnografinį rinkinį. Šilutės muziejuje ir jo filialuose yra sukaupta apie 57000 eksponatų, veikia mokslinė biblioteka, restauracijos centras.

17:00 val išvykstame į Priekulę – apžvelgiame katalikų Šv. Antano Paduviečio bažnyčia, aplankome liuteronų bažnyčią ir parapijos namus, Vingio parką ir jo gamtos paminklą Priekulės ąžuolas (1,5 m storio ir 25 m aukščio). Čia – rašytojos Ievos Simonaitytės paminklas, veikia muziejus, yra keletas kapinių.

18:00 val. susitinkame su kraštiečiais – Lietuvininkų bendrijos “Mažoji Lietuva” nare, Priekulės skyriaus vadove, rašytoja Edita Barauskiene, Bendrijos nariais iš Klaipėdos.

19:00 val. išvažiuojame, lankome Dreverną ir ten esančią laivadirbio Jono Gižo sodybą-muziejų, po to Vanagų liuteronų bažnyčią, kurią globojo rašytoja Ieva Simonaitytė.

Iki 24:00 val. grįžtame į Vilnių.

————————————————————-

Kaina: 38 eurai, kai vyksta 44 žmonės.

Į kelionės kainą įskaičiuota: 1 nakvynė,  autobusas, gidas, ekskursinė programa;

————————————————————-

Papildomos išlaidos pasirinktinai:

Ventės ragas ~ 3 Eurai/asmeniui;

Žvejo etnografinė sodyba Rusnėje  ~ 1 Eurai/asmeniui;

Pasiplaukiojimas laivu Kuršių mariose ~210 Eurai grupei (t.y. 210 : 44 = 4,78 Eurai/asmeniui)

Šilutės Hugo Šojaus (Scheu) dvaras/Šilutės muziejus – 2eur/asm. + 20 Eurai/grupei (t.y. 20 : 44 = 0,46 Euro/asmeniui).

————————————————————-

Galimai bus susitikta su:

Elena Kuskienė, tel.: +370 685-23882 (Jurbarkas, ev. liuteronų parapijos tarybos pirmininkė)

Mindaugas Kairys, tel.: +370 682 50982, mkairys3@gmail.com (Jurbarko, Smalininkų, Vilkyškių ev. liuteronų kunigas)

Virginijus Komskis, tel.:

Petras Vaišvila, Jonas Glinskis (Pagėgiai) ;

Liudvika Burzdžiuvienė, Giedrė Skipitienė (Bitėnai) ;

Roza Šikšnienė, Indrė Skablauskaitė (Šilutė) ;

Birutė Servienė, Dalia Drobnienė (Rusnė) ;

Manftredas Sprogys, Gediminas Kleinas (Vanagai).

Siūloma įsidėti savo lauknešėlį, gerą nuotaiką.

—————————————————————

Norinčius keliauti registruoja, priima pinigus « Ditma » talkininkai iki 2015-09-14 :

Alė Klovaitė, tel. : 8 6 99 04137 nešiojamas; el. paštas: alklov@lrs.lt ;

Vytautas Gocentas, tel. : 8 683 93292 nešiojamas ; el. paštas : v.gocentas@lnb.lt

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.