Klaipėda statys paminklą Vydūnui

http://lzinios.lt/lzinios/Gimtasis-krastas/klaipeda-statys-paminkla-vydunui/234730
© Lietuvos žinios

Uostamiesčio centre, skvere tarp Puodžių ir Bokštų gatvių, kitąmet turėtų iškilti pirmas šalyje monumentas Mažosios Lietuvos kultūros veikėjui, rašytojui, humanistui Vydūnui (Vilhelmui Storostai).

Neseniai baigėsi atviras architektūrinio projekto konkursas, išrinktas nugalėtojas: planuojama pastatyti kompoziciją „Versmė“ su bronzine basakojo Vydūno skulptūra ir aplink ją trykštančiu fontanu.

„Taip pat sieksime, kad šis kol kas bevardis skveras būtų pavadintas Vydūno garbei. Aplinką pažadėjo sutvarkyti Klaipėdos miesto merija, o mes ieškosime reikiamo finansavimo meninei kompozicijai, skulptūrai pastatyti. Nuo kitų metų organizuosime įvairius kultūrinius, labdaros renginius, tad prie monumento galės finansiškai prisidėti ir miestiečiai“, – „Lietuvos žinioms“ sakė VšĮ „Mažosios Lietuvos kultūra“ vadovas Arvydas Girdzijauskas.

Pirminiais skaičiavimais, kapitališkai sutvarkyti skverą ir įrengti skulptūrą gali kainuoti apie 300 tūkst. eurų. Seimas 2018-uosius yra paskelbęs Vydūno metais.

Tekės vanduo

Šiemet VšĮ „Mažosios Lietuvos kultūra“ buvo paskelbusi atvirą architektūrinio projekto konkursą. Projekto tikslas – sukurti skvero tarp Bokštų ir Puodžių gatvių Klaipėdoje su paminklu Vydūnui koncepciją.

Rudenį nugalėtojais pripažinti trys autoriai: Petras Džervus, Borisas Krylovas ir Olesis Sidarukas. Anot P. Džervaus, dabar vyksta intensyvus darbas rengiant projektinį pasiūlymą. „Pagal mūsų viziją, skvero centre bus suformuotas pjedestalas su viduryje pastatyta bronzine Vydūno skulptūra. Tas pjedestalas – 5 metrų skersmens sfera, iškilusi į pusės metro aukštį. Jos paviršiuje tekės vanduo, bus fontanėlis. Centre – realistinė 2,7 metro aukščio Vydūno skulptūra. Rašytojas tarsi stovės ant savo filosofinio pasaulio ir žvelgs į tautą, kuriai kūrė, skyrė savo gyvenimą“, – „Lietuvos žinioms“ pasakojo P. Džervus. Kūrėjai numatė ir keletą išskirtinių detalių: filosofas bus basakojis, o bronziniai batai – padėti šalia.

„Skvero grindinyje planuojama inkrustuoti įvairius Vydūno žodžius apie pasaulio suvokimą. Šiuo metu rengiame projektinį pasiūlymą, nes idėjoms įgyvendinti reikės nemažai pastangų, techninių sprendimų, lėšų“, – teigė P. Džervus.

darbine_001

Būsima skulptūra Vydūną vaizduos basakojį. /”Lietuvos žinių” archyvo nuotrauka

Kvies prisidėti

Pasak VšĮ „Mažosios Lietuvos kultūra“ vadovo, Klaipėdos Vydūno gimnazijos direktoriaus A. Girdzijausko, siekis įamžinti garsiojo filosofo atminimą įgijo pagreitį po architektūrinio projekto konkurso.

„Lietuvoje yra sukurta Vydūno biustų, tačiau monumentalus paminklas šiam iškiliam mūsų krašto žmogui Lietuvoje bus pirmas. Idėją plėtojame kartu su Vydūno draugija. Uostamiesčio savivaldybė pažadėjo skirti apie 150 tūkst. eurų skverui sutvarkyti, dar tiek lėšų reikės paminklui pastatyti. Taip pat kreipėmės į Kultūros ministeriją. Vien minėtų sumų neužteks. Organizuosime įvairius labdaros renginius, kviesime prisidėti verslininkus“, – pasakojo A. Girdzijauskas.

Jis vylėsi, kad naujoji šalies valdžia, žadanti daugiau dėmesio skirti kultūrai, nebus abejinga klaipėdiečių iniciatyvai ir pasirūpins reikiamu finansavimu.

Valstybės dėmesys

Vyriausybė pavasarį patvirtino filosofo, rašytojo, Mažosios Lietuvos kultūros veikėjo Vydūno 150-ųjų gimimo metinių minėjimo planą, kurį parengė Kultūros ministerija, bendradarbiaudama su suinteresuotomis institucijomis ir organizacijomis. Plane numatyta 2017–2018 metais surengti Vydūno epochai ir asmenybei skirtas mokslines konferencijas, edukacinius ir kultūros renginius, organizuoti respublikinius mokinių rašinių ir trumpametražių filmų konkursus, skirtus Vydūno asmenybei ir kūrybai aktualizuoti.

Numatoma pastatyti spektaklį pagal Vydūno dramą, organizuoti tarptautinį ekslibrisų konkursą ir tarptautinį meno plenerą, surengti Mažosios Lietuvos vaikų ir jaunimo chorų šventę ant Rambyno kalno ir chorinės muzikos festivalį Šilutėje. Taip pat planuojama išleisti Vydūno „Rinktinių raštų“ rinkinį, iliustruotą mokslinę monografiją apie filosofą, parengti jo bibliografiją. Įamžinant Vydūno atminimą, planuojama įrengti rekreacinius takus Šilutėje ir Kintų miške, pastatyti paminklus Vydūnui Klaipėdoje, Pagėgiuose bei paminklinį biustą Kaune, suteikti Pagėgių savivaldybės viešajai bibliotekai Vydūno vardą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.