Marijampolėje pradėtas Reformacijos jubiliejaus seminarų ciklas

 Švenčiant Reformacijos jubiliejų, LELB Konsistorija pradėjo ciklą šviečiamųjų tikybos seminarų „Liuteroniškai Reformacijai – 500 metų“, kurie kartą per mėnesį rengiami vis kitoje ev. liuteronų parapijoje. Dalyvauti pirmiausia kviečiami tos bei gretimų parapijų nariai, tačiau seminarai yra vieši ir juose dalyvauti gali visi susidomėjusieji.

 Pirmasis šio ciklo seminaras vasario 11 d. vyko Marijampolės ev. liuteronų parapijoje. Gausiai susirinkę Marijampolės ir Virbalio parapijų tikintieji klausėsi pranešimų apie svarbiausius Reformacijos principus bei istorinius įvykius. Sveikinimo žodyje LELB vyskupas Mindaugas Sabutis pabrėžė, jog pirmiausia žinotina, kad reformuodamas Bažnyčią Martynas Liuteris ragino sugrįžti prie Evangelijos. Krikščionybė per pastaruosius 500 metų labai pasikeitusi, tam didžiausią įtaką padarė M. Liuterio ir jo bendraminčių drąsa ir tikėjimas.

 Seminaro pranešėjai, kunigai Jonas Liorančas, Remigijus Šemeklis, Mindaugas Dikšaitis ir habil. dr. Darius Petkūnas, akcentavo, kad Reformacija nėra žinia apie M. Liuterį. Reformacija yra žinia apie Kristų. Matydamas įsigalėjusį klaidingą mokymą, prieštaraujantį Biblijai, dr. M. Liuteris Vitenberge paskelbė garsiąsias 95 tezes, kviesdamas dvasininkus ir visus tikinčiuosius diskutuoti apie tuo metu paplitusias ydingas praktikas ir piktnaudžiavimus. Tezės perteikia dvi svarbiausias mintis. Pirma – žmogaus išganymas nenuperkamas indulgencijų raštais. Išganymo negali užsitarnauti darbais, juo labiau nusipirkti. Išganymą žmogui Dievas suteikia kaip malonę per tikėjimą Kristaus auka ant kryžiaus. Antra – Biblija yra vienintelis tikėjimo šaltinis, todėl jeigu tradicija prieštarauja Šventajam Raštui – jos reikia atsisakyti.

 Seminare pateiktas ir „Santarvės knygos“ įvadas. Ši knyga – svarbiausių liuteronų tikėjimo išpažinimo raštų rinkinys, pirmą kartą vokiečių kalba išleistas 1580 m. Drezdene, minint Augsburgo išpažinimo pristatymo Augsburgo seime imperatoriui Karoliui V penkiasdešimtąsias metines. 1584 m. Leipcige „Santarvės knyga“ išleista lotynų kalba.

 „Santarvė“ (Concordia) čia reiškia tikrą ir visišką sutarimą dėl mokymo, kurį liuteronai siekia su Dievo pagalba išlaikyti ir išsaugoti savo širdyse. Knygą pasirašė 8 tūkstančiai teologų, kurie pritarė joje išdėstytiems teiginiams. Šitaip paliudyta, kad Liuteris nekuria naujos teologijos, o tik nori paneigti paplitusį klaidingą mokymą, neatitinkantį Biblijos nuostatų. Seminaro lektoriai dalyviams aiškino liuteronų liturgiją, kuri išoriškai nedaug skiriasi nuo Romos katalikų, minėjo esminius šių bažnyčių skirtumus. Istoriniai faktai iliustruoti dokumentų kopijomis, Bažnyčios reformatorių portretais, kitais to meto dailininkų piešiniais.
Aptariant temą, ar galima pasitikėti Naujajame Testamente minimais faktais, demonstruota medžiaga apie archeologinius kasinėjimus, mokslininkų, istorikų išvadas, patvirtinančias ir Kristaus asmenybės tikrumą, ir pirmųjų krikščionių bažnyčių veiklą.

 Artimiausias ciklo seminaras kovo 18 d. įvyks Pagėgių ev. liuteronų parapijoje, o balandžio 1 d., 11.00 val., – Biržų ev. liuteronų parapijoje. Paskesnių seminarų datos ir vietos bus paskelbtos netrukus. Kvies ir kiti Reformacijos jubiliejaus renginiai.

                                                                                   „Lietuvos evangelikų kelias“, 2017 Nr.3

 Seminare Marijampolės ir Virbalio parapijiečiai. Ričardo Pasiliausko nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.