Pradėjome Reformacijos metus

Antras mėnuo gyvename Reformacijos metais. Jubiliejaus įprasminimą pastiprina ir Ievos Simonaitytės metų minėjimo renginiai. Verta pažymėti, kad dėl 2017 metų LR Seimas yra priėmęs net aštuonis nutarimus. 2017-ieji yra paskelbti Piliakalnių (nutarimas priimtas dar 2015 06 23), Tautinio kostiumo (2016 05 03), Reformacijos (2016 05 12), Sporto (2016 05 12) Algirdo Juliaus Greimo (2016 09 27), Kalbos kultūros (2016 09 27), Ievos Simonaitytės (2016 11 23) ir Kazio Bradūno (2017 01 12) metais. Pastarojo jubiliejus valstybės mastu šiemet minimų sąrašą papildė jau naujos kadencijos Seimo nutarimu po sostinės savivaldybės tarybos 2016 12 21 sprendimo Vilniuje 2017-uosius dedikuoti K. Bradūnui, Lietuvos Nepriklausomybės pagrindus prieš šimtmetį padėjusiai Vilniaus konferencijai ir Pranciškui Skorinai. Įdomu, ar daug kas žino, jog pastarasis, XVI a. visuomenės veikėjas, veikiausiai buvo evangelikas? P. Skorinos konfesinę priklausomybę bei tikybines nuostatas primename šiame „Lietuvos evangelikų kelio“ numeryje. Lieka viltis, kad jubiliejų gausoje nebus pamirštos ir žymiausio XVIII a. Lietuvos architekto, liuterono J. K. Glaubico mirties 250-osios metinės. Visuomenės dėmesio turėtų sulaukti ir su Mažąja Lietuva glaudžiai susijusių pasaulinio garso vokiečių rašytojų Johaneso Bobrovskio bei Hermano Zudermano jubiliejai.

 O kol kas galime pasidžiaugti, kad Reformacijos 500 metų jubiliejus viešumoje skamba bene dažniausiai. Naujųjų pradžioje į Metų paskaitą visuomenę pakviečianti LR Švietimo ir mokslo ministerija šiemet pasirinko Reformacijos temą. Sausio 7 d. Lietuvos paštas išleido Reformacijos jubiliejui skirtą pašto ženklą ir proginį voką. Apie Reformacijos jubiliejų LRT televizijos žiūrovams ir radijo klausytojams visus metus primins dukart per dieną transliuojamas vaizdo ir garso klipas. Reformacijos reikšmė minėta ir gausiose ekumeninėse pamaldose Maldos už krikščionių vienybę savaitės metu. Kėdainiuose sausio 28 d. surengta teologinė konferencija „Evangeliškai suvokiami sakramentai“.

 Jubiliejaus minėjimas – rimtas postūmis aktualizuoti daugiaprasmį Reformacijos paveldą funkcionuojančiomis evangeliškomis institucijomis ir įvairiais atminties ženklais. Apčiuopiamesnį pavidalą ima įgyti prieš dvidešimt metų kilusi iniciatyva Vilniuje pastatyti paminklą Lietuvos Reformacijos pradininkams, informatyviai įamžinti sovietų okupacijos metais sostinėje sunaikintas abejas evangelikų – liuteronų ir reformatų – kapines, deramai sutvarkyti jų istorinius plotus. „Įamžinti atminimą nereiškia tiesiog prisiminti tam tikrą įvykį. <…> Tikrasis prisiminimas yra kur kas daugiau – jis įkvepia permainoms ir neša vaisius. Tikiu, kad eidami Reformacijos aikšte kiekvienas pagalvosime apie savo kelią prie Dievo ir Dievo kelią pas žmones per Jėzų Kristų“, – Reformacijos vardu pavadinus aikštę Rygos senamiestyje vasario 9 d. kalbėjo Latvijos ev. liuteronų bažnyčios arkivyskupas Jānis Vanags.

 Norisi tikėtis, kad „Lietuvos evangelikų kelyje“ šiemet turėsime ne vieną galimybę ir pareigą pranešti džiugias Reformacijos metų naujienas, atskleisti jų reikšmę. Vis dėlto tenka priminti, kad laikraštis neturi etatinių korespondentų nei reporterių, kuriuos galėtų nusiųsti bent į svarbiausius redakciją bei skaitytojus dominančius renginius ar pakalbinti jų organizatorius bei dalyvius. Ir toliau kliaujamės savanorių talkininkų pagalba, o ypač pačių organizatorių užsidegimu informuoti apie savo veiklą. Bendradarbiaudami su bažnyčios spauda, padedate telkti ir stiprinti bendruomenę. Redakcija laukia skaitytojų nuomonių įvairiais bažnyčios gyvenimo klausimais, prisiminimų, istorinės medžiagos. Jeigu ketinate pateikti didesnės apimties straipsnį, abejojate, ar jūsų medžiaga laikraščiui įdomi, arba spėliojate, kad vienu ar kitu klausimu, apie vieną ar kitą renginį galbūt jau bus parašęs kas nors kitas, galite su redakcija susisiekti iš anksto. Taipgi, jei atstovaujate bažnyčiai, parapijai ar organizacijai konferencijose, seminaruose, susitikimuose ar kituose bendrystės renginiuose, nepamirškite šia informacija pasidalyti su mūsų skaitytojais.

 Šiais, Reformacijos, metais Tauragėje liepos 15 d. numatomas ir LELB XIII Sinodas, jame šešerių metų kadencijai bus renkama nauja Lietuvos ev. liuteronų bažnyčios Konsistorija. Š.m. vasario 10 d. LELB Konsistorija patvirtino Sinodo rengimo komisiją. Dabar pats metas parapijiečiams tarpusavyje ir su komisijos nariais aptarti rūpimus klausimus, siūlyti juos įtraukti į Sinodo darbotvarkę, teikti komisijai Konsistorijos narių kandidatūras.

                                                                                                             Kęstutis Pulokas

                                                                              „Lietuvos evangelikų kelias“, 2017 Nr.1-2

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.