Reformacijos draugijai – 15 metų

 

Gegužės 12 dieną Vilniaus mokytojų namuose įvyko draugijos VI-asis suvažiavimas, jame dalyvavo 37 delegatai. Draugijos pirmininkas nuo jos įsikūrimo pradžios, prof. hab. dr. Sigitas Kregždė pateikė pastarųjų trejų metų veiklos ataskaitą: kasmet organizuojama apie 10 įvairių renginių, iš kurių paminėtini Reformacijos dienos vieši minėjimai miesto visuomenei, draugijos narių parengtos ir išleistos knygos: dr. Arūno Baublio monografija „Lietuvos evangelikų reformatų bažnyčios sinodas: organizacija, bažnytinė savivalda ir konfesinės inteligentijos formavimas 1795-1830 metais“ (2006), Jono Aničo „Generolas Silvestras Žukauskas (1861-1937): biografinė apybraiža“ (2006), „Reformacija ir reforma“ (2005, apie 2002 m. lapkričio 8 d. draugijos II-ąją tarptautinę mokslinę konferenciją Vilniuje), šiemet pasirodys J. Aničo knyga „Jonas ir Martynas Yčai“ ir kt.

1995 spalio 31 d. įkurtas Lietuvos reformacijos istorijos muziejus neturi savo patalpų (glaudžiasi Lietuvos genocido aukų muziejuje – dvi didelės metalinės spintos), nėra etatinių darbuotojų, todėl tik kaupia eksponatus (apie 1000 vnt., daugiausia knygos ir dokumentai), juos planuojama perkelti į virtualią erdvę. Būtina fiksuoti ir materialųjį reformatų paveldą (bažnyčias, kapines, įžymių žmonių portretus, peržiūrėti ir inventorinti šeimų archyvus, nuotraukas ir pan.).

Pradėjo veikti draugijos internetinė svetainė www.reformacija.lt (sukūrė ir administruoja Justas Brazauskas). Vilniaus savivaldybė šiemet surengė Reformatų skvero Pylimo gatvėje priešais evangelikų reformatų bažnyčią (sovietiniais laikais joje veikė kino teatras „Kronika“) sutvarkymo galimybių konkursą, bet paminklo Reformacijos pradininkams Lietuvoje dar teks ilgokai laukti, nors ledai ir pajudėjo. Pernai ir šiemet organizuojamos ekskursijos Lietuvos reformacijos pradininkų ir globėjų Biržų-Dubingių šakos kunigaikščių Radvilų takais.

Galime pasidžiaugti – draugija jau turi savo vėliavą. Bet draugijos veikloje silpnai dalyvauja jaunimas. Šiuo metu yra organizuojama trečioji tarptautinė konferencija „Reformacija – pilietinė visuomenė – valstybė“, kuri turėtų įvykti 2007 m. spalio 27 d. Vilniaus Universiteto centrinių rūmų Teatro salėje. Ši konferencija skirta Reformacijos draugijos 15 metų veiklos sukakčiai bei Reformacijos 490 metinėms paminėti. Revizijos komisijos narė Gabija Brazauskienė perskaitė draugijos finansinės veiklos patikrinimo aktą. Atsiskaitė skyrių pirmininkai ir darbo grupių vadovai.

Diskusijose buvo svarstomi įvairūs draugijos klausimai. Nuspręsta padidinti nario mokestį nuo 2 litų iki 10 Lt, o pensininkams ir studentams 5 Lt pasirinktinai. Pritarta valdybai kartu su Vlado Jakubėno draugija (pirm. Irena Skomskienė) parengti kreipimąsi į Vyriausybę dėl lėšų skyrimo minėto kompozitoriaus baleto „Laumės juosta“ pastatymo Lietuvos operos ir baleto teatre. Beje, šiomis dienomis Biržuose vyksta evangeliko reformato V. Jakubėno (1904-1976) II-asis pasaulinis jaunųjų pianistų konkursas.

Patvirtinus pirmininko ir revizijos komisijos ataskaitas, suvažiavime vienbalsiai išrinktas tas pats draugijos pirmininkas S. Kregždė, o valdybos narių skaičius padidintas iki 19 (buvo 17). Išrinkta ta pati valdyba (papildyta dr. Aldona Prašmantaite ir J. Brazausku). Pirmininko pavaduotoju (nuo draugijos veiklos pradžios) vėl perrinktas Donatas Balčiauskas, o antruoju išrinktas Kęstutis Pulokas. Sekretore ir iždininke vėl perrinktos Ingrida Ramšienė ir Palmira Dagienė. Kiti valdybos nariai – doc. hab. dr. Ingė Lukšaitė, doc. dr. Dobilas Kirvelis, Vytautas Gocentas, Eglė Hering, Vaclovas Juodpusis, Algis Karosas, Algis Kregždė, Deimantas Karvelis, Ingrida Korsakaitė, Eugenijus Peikštenis, Rimantas Žirgulis (Kėdainiai) ir Vidmantas Jukonis (Biržai). Revizijos komisija liko ta pati (Alfredas Dagys, G. Brazauskienė ir Alė Klovaitė). Suvažiavimo metu veikė paroda „Iš Reformacijos muziejaus fondų“, buvo galima įsigyti Draugijos ir jos narių autorinių knygų.

Suvažiavimo darbą vainikavo jo dalyvių eisena prie paminklinio akmens Reformatų skvere (pasidžiaugus ąžuoliuku prie ev. reformatų bažnyčios, kuris buvo pasodintas po I-ojo draugijos suvažiavimo), gėlių padėjimas ir žvakučių uždegimas bei bendra dalyvių nuotrauka.

Algirdas Žemaitaitis, Vilnius.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.