Reformacijos ir L. Rėzos vakaras Vilniuje

 Lietuvos Reformacijos istorijos ir kultūros draugija sostinės visuomenę kasmet pakviečia šventiškai paminėti Reformacijos dieną. Šiemet Lietuvos mokslų akademijoje lapkričio 8 d. surengtas Liudviko Martyno Gedimino Rėzos (1776–1840) vakaras. Paskaitą „Liudvikas Rėza: tarp Mažosios ir Didžiosios Lietuvos“ skaitė Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto vyresnioji mokslo darbuotoja, L. Rėzos raštų sudarytoja dr. Liucija Citavičiūtė, Liudviko Rėzos vardo kultūros ir meno premijos 2014 m. laureatė. Skambėjo šios premijos 2016 m. laureatų – Nidos folkloro ansamblio „Giedružė“ (vad. Audronė Buržinskienė) atliekamos L. Rėzos rinkinio dainos.

 Dr. L. Citavičiūtė apžvelgė Karaliaučiaus universiteto profesoriaus, Prūsijos kariuomenės pamokslininko gyvenimą ir įvairiapusę veiklą, jo kūrybinį palikimą lietuvių ir vokiečių kalbomis, atsakė į gausius susirinkusiųjų klausimus. Be kita ko, L. Rėza buvo ir Karaliaučiaus Biblijos draugijos steigėjas, bendradarbiavo su Britų Biblijos draugija Londone.

 Šventinį vakarą sveikinimo žodžiu pradėjo Reformacijos draugijos pirmininkas Donatas Balčiauskas. Prelegentės pranešimą savo įžvalgomis papildė LMA viceprezidentas prof. habil. dr. Domas Kaunas. Pasidžiaugta, kad artėjantys 2017-ieji Lietuvoje oficialiai paskelbti Reformacijos, o visai neseniai dar ir rašytojos Ievos Simonaitytės, Mažosios Lietuvos metraštininkės, jubiliejiniais metais.

 Taip pat trumpai pristatytos dvi Irenos Skomskienės knygelės: šių metų pavasarį išleistas L. Rėzai skirtas straipsnių rinkinys „Dainų ir kovų keleivis“ bei visai neseniai pasirodęs gausiai iliustruotas apžvalginis leidinys (autorės parengtas kartu su vyru Marijum Skomskiu) „Karaliaučius (Königsberg): kraštas vakar ir šiandien. 700 metų Vokietijos ir 70 metų Rusijos sudėtyje“. Tuomet dar nežinojome, kad ilgametę kompozitoriaus Vlado Jakubėno draugijos pirmininkę, Mažosios Lietuvos reikalų tarybos narę daugelis matome paskutinį kartą: nesulaukusi savo 80-čio jubiliejaus (g.1937 03 07), Irena Skomskienė lapkričio 16 d. iškeliaus į Amžinybę…

 Reformacijos dienos minėjimo pabaigoje tradiciškai pasveikinti apvalius jubiliejus šiemet švenčiantys Reformacijos draugijos nariai. O artimiausias draugijos renginys lauks jau lapkričio 27 d. – Vilniaus ev. liuteronų parapijos salėje prisiminsime Tilžės parapijos kunigo, pirmosios lietuvių kalbos gramatikos bei kitų raštų autoriaus Danieliaus Kleino (1609–1666) mirties 350-ąsias metines.

                                                                                                                Kęstutis Pulokas

                                                                                                           Nuotraukos autoriaus

                                                                            „Lietuvos evangelikų kelias“, 2016 Nr.10-11

img_0031 img_0036

Vakaro programai vadovauja prof. D. Kaunas, D. Balčiauskas ir dr. L. Citavičiūtė

img_0012

Iš Nidos atvykęs ansamblis „Giedružė“

img_0016

Minėjimo dalyviai    

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.