Apie vieną K.Donelaičio portretą

http://www.aidas.lt/lt/daile/article/11156-07-23-apie-viena-k-donelaicio-portreta

Jaunius Augustinas

Neseniai viename internetiniame puslapyje, suradau žinutę apie mano tėvą Adomą Augustiną, kurioje rašoma: „Ar žinote, kad piešiant šį Kristijono Donelaičio portretą, pozavo iš Sibiro grįžęs ir dailininko Eriko Varno namuose gyvenęs aviacijos majoras, buvęs Karo aviacijos dirbtuvių vedėjas Adomas Augustinas?” Šitą žinutę „Lietuvos aide” ir tame puslapyje paskelbė Nerijus Korbutas.

Dailininkas E.Varnas

Taip, iš tiesų, dailininkui Erikui Varnui pozavo Adomas Augustinas. Iš Lietuvos karo aviacijos jis buvo atleistas bolševikams ją likvidavus 1940 metų pabaigoje, einant Ryšių tarnybos viršininko pareigas.

A.Augustinas tremtyje

Tačiau žinutėje demonstruojamas Kristijono Donelaičio portretas yra dailininko V.Jurkūno sukurtas poeto „Metų” 1956 metų leidinio iliustracijai.

V.Jurkūno K.Donelaičio portretas

Pateikiu tikrąjį Eriko Varno pieštą K.Donelaičio portretą, kurį jis anglimi nupiešė 1964 metais.Šis portretas eksponuojamas rašytojo memorialiniame muziejuje, Tolminkiemyje. Adomas ir Erikas buvo pusbroliai. Tuo metu Erikas Varnas gyveno nedidelio namelio, kuris stovėjo ant Kęstučio ir Lokių gatvių kampo, mansardoje. Apačioje buvo nedidelė mėsos parduotuvė.

E.Varno K.Donelaičio portretas

Adomą Augustiną ir jo žmoną Aldoną Augustinienę, sugrįžusius iš tremties ir lagerio, Erikas Varnas priglaudė pas save.

Vienas komentaras apie “Apie vieną K.Donelaičio portretą

  1. Rimantas

    Su Eriku Varnu teko bendrauti kai buvau KPI studentas, gal 1955 ir 1956 metais. Gyvenau bendrabutyje, mėgau fotografuoti ir turėjau įsirengęs nedidelę foto laboratoriją, o Erikas užeidavo pas mane prašydamas padaryti kai kurias nuotraukas. Nuo vaikystės domėjausi menu todėl noriai draugavau su dailininku, dažnai talkinau darydamas jam nuotraukas. Dailininkas gyveno Vilniuje, o kai atvažiuodavo į Kauną užsukdavo pas mane su reikalais ir rodydavo savo darbų fotografijas. Man kažkaip atrodo, kad E.Varnas gyveno nepritekliuje ir kai pavaišindavau jį skysta studentiška sriuba, jis skaniai ją srėbdavo, o paskui dar ir lašinių bryzelį sukirsdavo. Užsimindavo, kad sunkiai gauna iš valstybės užsakymus savo kūrinių įgyvendinimui. Pamenu, kad dažniausiai minėdavo paminklą Adomui Mickevičiui. Dar pasakojo apie kažkokį insidentą geležinkelio stotyje, kai mirus J.Stalinui jis vyko ar norėjo nuvykti į Maskvą. Vieną kartą atsivežė bajaną ir surengė koncertą. Pamenu, kad meistriškai griežė įvairias variacijas. Baigęs KPI beveik 25 metus dirbau architektūros paminklų restauravimo srityje ir teko organizuoti K.Donelaičio bažnyčios restauravimą Tolminkiemyje (Čistyje Prudy). Talkinome archeologams kasinėjimuose ieškant rašytojo palaidojimo vietos. Pagal rastą kaukolę buvo sukurtas naujas rašytojo portretas. Iki šiol nežinojau, kad plačiai žinomas K.Donelaičio portretas yra sukurtas E.Varno. Baigus bažnyčios restauravimą dalyvavau ir rašytojo palaikų paslaptingose laidotuvėse. Apie kauniškių restauratorių darbus ir problemas sovietmečiu aprašiau savo knygoje „Palikę pėdsakus”.

    Ačiū už įdomią informaciją,
    pagarbiai Rimantas

    Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.