Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas kartu su Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanceliarija ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerija maloniai kviečia Jus į baigiamuosius Kristijono Donelaičio 300 gimimo metinių renginius, vyksiančius Vilniuje š. m. gruodžio 9-10 dienomis
– į visuomenei skirtą tarptautinę mokslinę konferenciją „Kristijono Donelaičio reikšmės“ (XIV Jurgio Lebedžio skaitymai) ir šventinį vakarą.
Renginiai vyks Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje (Aušros vartų g. 5) ir Taikomosios dailės muziejuje (Arsenalo g. 3A). Konferencijos programą ir kvietimą prisegame.
Maloniai laukiame Jūsų!
Nuoširdžiai – organizatoriai
Renginys yra atviras plačiajai visuomenei – į jį kviečiami visi, kam smalsu sužinoti aktualiausias mokslo naujienas apie Kristijono Donelaičio kūrybinį palikimą, išgirsti naujas poeto tekstų interpretacijas, praskleisti naujausių archyvinių, istorinių tyrimų uždangą, gauti ligšiolinės donelaitikos refleksijų vaizdą, suvokti Donelaičio kūrybos ir asmenybės vaidmenį lietuvių kultūros ir literatūros raidoje, Europos ir pasaulio kultūros kontekstuose.
Ar tai, ką tyrėjams pavyko rasti Karaliaučiaus ir Berlyno archyvuose, atskleidžia mums naujų duomenų apie K. Donelaičio gyvenimą, asmenybę, pagaliau – apie žymiausio jo kūrinio „Metai“ atsiradimo aplinkybes? Kur archyvų „medžiotojus“ toliau veda dar neatrasto Donelaičio palikimo pėdsakai? Ar „Metus“ pagrįstai laikome vientisu kūriniu, kurio atskiros dalys neatsiejamai viena su kita susijusios? Koks Donelaičio poemos simbolis puošia šiemet Pizoje itališkai pasirodžiusių „Metų“ (it. „Le stagioni“) viršelį? Ir galiausiai – kokie yra patys gardžiausi „Metuose“ aprašomi būrų valgiai? Apie visa tai ir dar daugiau bus galima išgirsti konferencijoje.
Pranešimus skaitys per 30 dalyvių. Pasak vieno iš renginio organizatorių, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto Tekstologijos skyriaus vadovo, dr. Miko Vaicekausko, konferencijoje dalyvaus pirmiausia žinomi lietuvių literatūrologai, taip pat kalbininkai, istorikai, dailėtyrininkai, filosofai, etnologai. Svečių atvyksta iš Frankfurto, Prahos, Brno, Pizos, Ciuricho, Karaliaučiaus, Maskvos. Temų spektras gana platus – nuo K. Donelaičio gyvenamo laiko ir aplinkos, nuo jo kūrybos interpretacijų iki to meto gastronominio konteksto ar grybų pavadinimų vertimo problematikos į italų kalbą.
Filharmonijoje vyksiančią konferencijos dalį vainikuos šventinis vakaras. Bus įteikta Kalbos premija. Žodį apie K. Donelaitį tars profesorė Viktorija Daujotytė, koncertuos Kauno valstybinis choras (meno vadovas ir dirigentas Petras Bingelis), aktorius Dainius Svobonas. Programoje – giesmės, Algimanto Bražinsko, Vlado Švedo, Giedriaus Kuprevičiaus, Vidmanto Bartulio kūrinių chorui vėrinys. Konferencijos klausytojams koncertas nemokamas.
Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto informacija