Reformacijos dienai ir kun. K. Donelaičiui

„Lietuvos evangelikų kelias“, 2014 Nr.10-11

Reformacijos dieną paminėti kasmet visuomenę kviečianti Lietuvos Reformacijos istorijos ir kultūros draugija, šiemet minint Kristijono Donelaičio jubiliejinius metus, lapkričio 4 d. Lietuvos mokslų akademijos Mažojoje salėje surengė viešą VU prof. habil. dr. Dainoros Pociūtės-Abukevičienės ir doc. dr. Dariaus Kuolio diskusiją „Kodėl Donelaitis?“. Diskusijai vadovavo Reformacijos draugijos valdybos narys, „Lietuvos evangelikų kelio“ redaktorius Kęstutis Pulokas.

Vakaro programą Reformacijos himnu ir tradicinėmis giesmėmis pradėjo jungtinis Vilniaus ev. reformatų „Giesmės“ ir Vilniaus r. „Pagirių dainorių“ choras (vad. Janina Pamarnackienė). Šventinę renginio nuotaiką sustiprino LMA Mokslininkų rūmų direktorės Aldonos Daučiūnienės skaitomi Justino Marcinkevičiaus poemos „Donelaitis“ ištrauka ir Kristijono Donelaičio „Metų“ fragmentai. Mažosios salės sienas puošė Jūratės Buožienės batikos darbų ciklas, kurį dailininkė trumpai pristatė vakaro pabaigoje.

Diskusijos metu kalbėta apie K. Donelaičio gyvenimo ir kūrybos kontekstą, lietuviškos raštijos būklę, to meto Prūsijoje ir LDK vyravusias politines, socialines, religines ir kultūrines tendencijas. Pabrėžta, kad K. Donelaitis gyveno nugalėjusios Reformacijos valstybėje, kurioje nuo 1525 m. liuteronybė buvo oficiali religija. Gvildenta, kokia religinė polemika vyko XVIII a. K. Donelaičio gyvenamu laiku: baigiasi vadinamasis „liuteroniškosios ortodoksijos“ laikotarpis, jį keičia Apšvietos racionalizmas ir šio atsvara pietizmas, kurio poveikis Mažajai Lietuvai vėliau taps itin svarbus. Bandyta aiškintis K. Donelaičio teologines nuostatas ir jų poveikį jo veiklai bei kūrybai.

Diskusijos pabaigoje apžvelgti svarbiausi jubiliejinių K. Donelaičio metų renginiai, sausio 1 d. simboliškai prasidėję Vilniaus ev. liuteronų bažnyčioje. Pasidžiaugta, kad šiemet pasirodė net trys „Metų“ vertimai: K. Donelaitis pirmą kartą prabilo ispaniškai ir itališkai, o kun. Gottfriedas Schneideris užbaigė naują „Metų“ vertimą į vokiečių kalbą.

Pagrindinių prelegentų įžvalgas ir mintis papildė dr. Liucija Citavičiūtė, dr. Ingė Lukšaitė, Vidmantas Valiušaitis, Vytautas Gocentas ir kiti vakaro dalyviai.

Vakarą baigiant, Reformacijos draugijos valdybos pirmininkas Donatas Balčiauskas padėkojo visiems, puoselėjantiems Reformacijos kultūrą ir istoriją, ir tradiciškai pasveikino draugijos sukaktuvininkus. Pirmininkas priminė, kad neilgai trukus – 2017-aisiais – švęsime Reformacijos 500 metų jubiliejų, ir pasidalijo viltimi, kad toks jubiliejus Lietuvoje turėtų būti minimas valstybiniu mastu.

L1110239nnn

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.