Reformacijos istorijos pėdsakais Vidurio Lietuvoje

www.regionunaujienos.lt/reformacijos-istorijos-pedsakais-vidurio-lietuvoje/

Kėdainių krašto muziejaus Daugiakultūris centras šiais metais vykdo Kėdainių rajono savivaldybės finansuojamą projektą „Reformacijos istorija Vidurio Lietuvoje“. Vienas projekto renginių − kėdainiečiams surengta kelionė po kaimyninius Jonavos ir Ukmergės kraštus, ieškant reformacijos istorijos ir paveldo pėdsakų.  Apie tai pasakoja projekto vadovė ir  išvykos organizatorė, Daugiakultūrio centro vadovė Audronė Pečiulytė.

Kėdainiuose konferencija „Reformacijos istorija vidurio Lietuvoje“

http://www.kedainiumuziejus.lt/Pub/default.aspx?Page=NewsDetailLT&ID=2093

Kėdainių krašto muziejaus Daugiakultūris centras (Senosios Rinkos a. 12)

Programa

10.30-11.00   konferencijos dalyvių registracija
11.00 – 11.10   konferencijos atidarymas
11.10-11.50  RIMAS MIKALAUSKAS (Biržų evangelikų reformatų parapijos klebonas, Lietuvos evangelikų reformatų Konsistorijos vice-prezidentas) Reformacijos esminės teologinės tiesos.
11.50- 12.20  AUDRONĖ PEČIULYTĖ (Kėdainių krašto muziejaus Daugiakultūrio centro vadovė, Šėtos gimnazijos istorijos mokytoja ekspertė) Kėdainiai – evangelikų reformatų švietimo „tvirtovė“ XVI – XVIII a.
12.20 – 12.40  JONAS BRIGYS (Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešosios bibliotekos vyriausiasis bibliotekininkas) Reformacija Raseinių krašte XVI – XX a.
12.40- 13.00 VALENTINA ZUJEVAITĖ (Jonavos r. Žeimių mokyklos – daugiafunkcio centro istorijos mokytoja metodininkė) Reformacijos pėdsakai Jonavos krašte ir jų atskleidimas mokinių ugdyme.
13.00 – 13.20 Kavos pertrauka
13.20– 13.40 EMILIS JOCIUS (Panevėžio kraštotyros muziejaus vyresnysis muziejininkas) Evangelikų bažnyčia Panevėžyje.
13.40-14.00  MILDA BELEVIČIENĖ (Ukmergės r. Deltuvos pagrindinės mokyklos istorijos mokytoja metodininkė) Deltuvos evangelikų reformatų bažnyčia.
14.00-14.20 RITA STONIENĖ (Panevėžio Juozo Balčikonio gimnazijos lietuvių kalbos mokytoja metodininkė) Reformacijos įtaka lietuvių kalbai ir literatūrai.
14.20-14.40 DAINA VOLKEVIČIENĖ (Kėdainių J. Paukštelio progimnazijos istorijos mokytoja metodininkė)  INDRĖ GIEDRAITIENĖ (Kėdainių r. Dotnuvos pagrindinės mokyklos lietuvių kalbos vyresnioji mokytoja). Reformacijos vaidmuo lietuviškos knygos kelyje.
14.40 – 15.00 Diskusijos
15.00 – 16.00 Ekskursija „Protestantiški Kėdainiai“.

Konferencijos organizatorius – Kėdainių krašto muziejaus Daugiakultūris centras
Projektą  „Reformacijos istorija vidurio Lietuvoje“ remia Kėdainių rajono savivaldybė

#Reformacijos takais Lietuvoje

http://www.lkakeliautojai.lt/-reformacijos-takais-lietuvoje

Organizuojamas žygis autobusu „Reformacijos takais Lietuvoje“
Kada : 2017-10-14 (šeštadienis)
Vedlys: Dr. doc. Gintaras Labutus
Išvykimo laikas: 07.00 val.
Tikslas keliaudami ir lankydami prisiminsime Reformaciją Lietuvoje ir paminėsime Reformacijos 500 metų jubiliejų
Eiga:
Išvykstame autobusu ir …Vilnius-Dubingiai-Deltuva-Kėdainiai-Kaunas-Vilnius
Grįžtame į Vilnių apie 19.30 val.

Maitinimas
Pietūs ir pavakariai: „ant žolės – sau ir savo draugui, sumuštiniai, termosai…!
Klausimai, atsakymai, dalyvių sąrašas, komentarai ir kiti pastebėjimai apie kelionę čia: viewtopic.php?f=7&t=2224
LKA KK forume būtina registracija

Įamžintos pirmosios Biržų Radvilų kunigaikštystės mokyklos

selonija.lt

Į antrąją pusę persiritę jubiliejiniai Reformacijos metai palieka vis daugiau atminimo ženklų.Pačioje rugsėjo pabaigoje Biržų krašte buvo atidengti net keturi paminklai pirmosioms šio krašto mokykloms, kurias daugiau nei prieš keturis šimtus metų fundavo tuomečiai žemės valdytojai – kunigaikščiai Radvilos.

Idėjos įamžitnti pirmąsias reformatų mokyklas autorius, Reformacijos istorijos ir kultūros draugijos pirmininkas Donatas Balčiauskas sakė, kad ši mintis atėjusi besikalbant su profesore Inge Lukšaite apie prasmingą jubiliejaus paminėjimą. Tada ir kilusi mintis atminimo ženklais pažymėti pirmąsias mokyklas Radvilų kunigaikštystės žemėje. Radvilos, vieni aktyviausių Reformacijos šalininkų, fundavo savo žemėse ne vienos naujojo tikėjimo bažnyčios statybą – ir visada kartu su bažnyčia buvo statoma mokykla.

Paminklus kūrė skirtingi skulptoriai,  kurie kartu su miestelių seniūnais parinko ir vietą, kur paminklai turėtų stovėti.

,,Saulės“ gimnazijos direktorius Dainius Korsakas su Donatu Balčiausku. S.Eitavičienės nuotr.

Skaityti toliau

Tarptautinė mokslinė konferencija Vilniuje „Reformacija Lietuvoje ir jos poveikis kultūros atsinaujinimui “

http://reformacija500.lt/2017/02/28/spalio-26-d/#more-1610

Konferencija skirta paminėti daugelyje Europos šalių minimą 500 metų Reformacijos jubiliejų. Reformacija – vakarietiškos kultūros reiškinys, padaręs didžiulę įtaką LDK visuomenės ir kultūros raidai kaip europietiškas  modernizacijos veiksnys. Konferencijos tikslas ne tik supažindinti plačiąją Lietuvos auditoriją su naujausiais Reformacijos tyrinėjimais, bet ir paskatinti konstruktyvų akademinį disputą, siekiant įvertinti Reformacijos ir protestantizmo palikimą, pamokas, vertybes kaip vieną iš visuomenės atsinaujinimo diskursų. Skaityti toliau

Pasirodė Reformacijos 500  metų jubiliejui skirtas leidinys „Disputai: idėjos, vizijos“

Išėjo iš spaudos Reformacijos 500  metų jubiliejui skirtas leidinys „Disputai: idėjos, vizijos“. Jame publikuojami Lietuvos Reformacijos istorijos ir kultūros draugijos iniciatyva 2013-2015 surengti disputai, kuriuose diskutavo iškilūs Lietuvos mokslininkai  – Ingė Lukšaitė, Deimantas Karvelis, Darius Kuolys,  Dainora Pociūtė, Raimonda Ragauskienė. Taip sudaromos galimybės ne tik naujoje šviesoje įvertinti XVI–XVIII a. kultūros procesus, to meto asmenybes ir jų keltas idėjas, bet ir giliau pažinti Reformaciją, jos raidą Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje bei jos pralaimėjimo priežastis. Minėtų mokslininkų mintis taikliai papildo prof. dr. Deimanto Karvelio įvadinis straipsnis „Religijos tolerancija Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės tikėjimo disputų epochoje XVI–XVII a.“, analizuojantis tolerancijos Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje problemą, taip pat ilgamečio Lietuvos Reformacijos istorijos ir kultūros draugijos pirmininko prof. habil. dr. Sigito Kregždės straipsnis „Tiesos paieškos pasitelkus disputus“.

Teminėje-iliustracinėje leidinio dalyje, skirtoje Draugijos veiklos 25-mečiui paminėti, Draugijos pirmininkas Donatas Balčiauskas ir jo pavaduotojas Vytautas Gocentas apžvelgia Lietuvos  Reformacijos istorijos ir kultūros draugijos surengtus renginius, išleistus leidinius.

„Disputai: idėjos, vizijos“ leidybą finansavo Lietuvos kultūros ministerija ir Lietuvos Reformacijos  istorijos ir kultūros draugija.