Vilniuje paminėtos Jono Kalvino 500-osios gimimo metinės

Rugsėjo 24 d. Vilniuje, Lietuvos mokslų akademijos mažojoje salėje, vyko renginys, skirtas paminėti didžiojo reformatoriaus ir protestantų teologo Jono Kalvino (1509 – 1564) penkišimtąsias gimimo metines. Renginį organizavo Lietuvos reformacijos istorijos ir kultūros draugija.

Vakarą pradėjo habil. dr. Sigitas Kregždė, šios draugijos vardu pasveikindamas renginio dalyvius ir pristatydamas pranešėją, teologijos daktarą Kęstutį Daugirdą, dirbantį Johanneso Gutenbergo universitete, esantį Mainzo mieste, Vokietijoje. Įžanginius pasveikinimo žodžius taip pat tarė Lietuvos evangelikų reformatų bažnyčios generalinis superintendentas, kunigas Rimas Mikalauskas ir Lietuvos Biblijos draugijos prezidentas, katalikų kunigas Vaclovas Aliulis.
Dr. K. Daugirdo paskaitos tema skambėjo taip: „Jono Kalvino teologijos recepcija Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje ir Lenkijos karalystėje”. Pranešėjas kai kuriais aspektais aptarė Kalvino idėjų ir mokymo sklaidą LDK besiformuojančioje evangelikų bažnyčioje 16 a. 6-8 dešimtmečių laikotarpiu, susikoncentruodamas į tai, kaip joje buvo priimamas Kalvino mokymas apie Viešpaties vakarienę.

Dr. K. Daugirdas išskyrė tris šio mokymo recepcijos etapus: (1) pozityvi Kalvino teologijos recepcija ir jos įsitvirtinimas (1558 m. Simonas Zacijus Vilniuje įtvirtina Kalvino mokymą apie Eucharistiją); (2) nutrūkęs Kalvino teologijos įsisavinimas (1579 m. Krokuvoje apsigyvenusio italų teologo Fausto Socino pastangomis Kalvino mokymas apie Viešpaties vakarienę pakeičiamas Cvinglio samprata); (3) negatyvi jėzuitų kontroversinė teologinė reakcija į Kalvino mokymą. Pastarąjį etapą pranešėjas susiejo su Vilniuje įsteigta (1569) jėzuitų kolegija ir vėliau (1579) – universitetu, kuomet katalikų teologai pradėjo vystyti vis aštresnę polemiką su evangelikų teologais.

Pasibaigus paskaitai, dr. K. Daugirdas sulaukė nemažai klausimų, o kai kurie (užduoti dr. Deimanto Karvelio) užmezgė polemiką ir su pačiu pranešėju.
Renginys baigėsi keliomis klasikinėmis bei senovinėmis evangelinėmis giesmėmis, kurias atliko Vilniaus evangelikų reformatų bažnyčios choras „Giesmė”.
 

Valdas Bačkulis, Vilnius

www.btz.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.